Kudlička a Rosolová na MS postoupili, Šebrle je po prvním dnu třináctý

Český tyčkař Jan Kudlička se štěstím postoupil na mistrovství světa v korejském Tegu do finále. Stačil mu k tomu výkon 550 centimetrů na první pokus. Dál jde i Denisa Rosolová, kterou čeká semifinále běhu na 400 metrů. V pátém rozběhu obsadila halová mistryně Evropy časem 52,51 sekundy poslední postupové čtvrté místo.

Český tyčkař Jan Kudlička se do finále nakonec dostal.

Naopak vyřazena byla diskařka Věra Cechlová a z rozběhů nepostoupila ani Marcela Lustigová v závodu na 3000 metrů překážek. Roman Šebrle je po prvním dnu desetiboje s 4105 body třináctý. Vede Američan Ashton Eaton, na kterého český reprezentant ztrácí 339 bodů.

Desetibojař Roman Šebrle během závodu mistrovství světa v Tegufoto: ČTK/AP/Anja Niedringhaus

První zlatou medaili na šampionátu vybojovala jednatřicetiletá Edna Kiplagatová, která vyhrála v času 2:28:43 maraton, přestože zhruba sedm kilometrů před cílem na občerstvovací stanici po zakopnutí upadla. Závod skončil absolutním triumfem keňských vytrvalkyň: za Kiplagatovou skončila se ztrátou 17 sekund Priscah Jeptoová, třetí byla Sharon Cheropová, která na vítězku ztratila 31 vteřin.

Další tři medaile pak keňské běžkyně vybojovaly na dráze v závodu na deset kilometrů, který vyhrála Vivian Cheruiyotová před Sally Kipyegovou a Linet Masaiovou. Cheruiyotová se v Tegu pokusí o vytrvalecký double, na poloviční trati ji čeká obhajoba titulu.

Bolt svůj rozběh snadno vyhrál

První start na letošním MS má za sebou fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt, který obhajuje tři zlaté medaile z Berlína. Ve svém rozběhu stovky snadno vyhrál v čase 10,10, třebaže už za polovinou trati s vědomím velkého náskoku značně zvolnil. Jeho čas byl přesto nejrychlejší ze všech běhů.

"Jsem šťastný, jak mi ten běh dneska vyšel. Můžu od sebe čekat v Tegu jen to nejlepší. Jsem velmi dobře připraven a chci to ukázat," prohlásil v cíli Bolt, který nezvykle nastoupil do závodu s vousy. "Ale vlasy jsem si nechal ostříhat. Rostly, tak jsem je pro šampionát zkrátil," usmál se.

Kudlička bude skákat své první finále na mistrovství světa v kariéře. Postoupil do něj z děleného posledního dvanáctého místa spolu s dalšími čtyřmi závodníky. O medaile tak bude bojovat šestnáct tyčkařů. "Byl to běs a hrůza, ale zaplaťpánbůh to dopadlo dobře," ulevil si. "Docela jsem se s tím pral, ale vím, na co si při finále dát pozor," prohlásil desátý tyčkař z OH v Pekingu.

Ve finále se nepředstaví Hooker

V této soutěži došlo k prvnímu překvapení šampionátu, neboť do finále nepostoupil obhájce titulu Australan Steve Hooker, který neskočil svou základní výšku 550 cm. Letos se však potýkal se zraněním kolena. Zraněný byl i před dvěma lety v Berlíně, ale tam přesto dokázal vyhrát.

Denisa Rosolová (vlevo) a Britka Nicola Sandersová na mistrovství světa v Tegu.foto: Reuters/Michael Dalder

Rosolová nebyla ve své kůži, už při rozcvičování se cítila špatně. "Nevím, co to bylo, překvapilo mě to. Snad se to do zítřka zlepší," prohlásila po rozběhu Rosolová, která za osobním rekordem zaostala o více než sekundu a půl. Hůř však dopadla olympijská vítězka Christine Ohuruoguová z Velké Británie, která byla kvůli předčasnému startu diskvalifikována.

Mistr světa z roku 2007 z Ósaky Šebrle začal závod desetibojařů stovkou za 11,25, do dálky skočil 730, koulí vrhl 15,20, ve výšce předvedl 205 a čtyřstovku zvládl za 51,18. "Nepotkal jsem se tady s formou. Nejde mi to, ale budu bojovat a prát se o každé místo," prohlásil světový rekordman.

Česká diskařka Věra Cechlová během mistrovství světa v Tegufoto: ČTK/AP/Matt Dunham

Krach si prožila Cechlová. Třebaže se cítila dobře a byla kandidátkou na postup, obsadila mezi čtyřiadvaceti diskařkami předposlední pozici po špatném výkonu 53,87 metru. "Bojovala jsem s tím, abych udržela disk v ruce. Klouzalo mi to, asi vinou té vlhkosti. Nesedlo mi to, nebyla jsem schopná udržet disk v ruce," uvedla bronzová medailistka z MS 2005 v Helsinkách. "Jsem zdravá, nic mě nebolí, byla jsem připravená dobře, cítila jsem se dobře. Nechápu to," pravila se slzami v očích.

Lustigová věděla už před závodem, že její snaha postoupit do finále nejspíš nevyjde. Česká rekordmanka se totiž potýkala s bolestí obou Achillových šlach, což ji limitovalo zejména při přeskakování překážek. "Hodně jsem zvažovala, jestli má vůbec cenu sem odjet, ale nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím. Ale bohužel to dopadlo tak, jak jsem tušila," řekla po rozběhu, v němž byla poslední v času 10:12,54 minuty. "Chtěla jsem to ale dokončit," dodala.

Mistrovství světa v atletice v Tegu (Korea):
Finále - muži:
Desetiboj (po páté disciplíně): 1. Eaton 4446 b. (100 m: 10,46 - dálka: 746 - koule: 14,44 - výška: 202 - 400 m: 46,99), 2. Hardee (oba USA) 4393, 3. Kasjanov (Ukr.) 4310, ...13. Šebrle (ČR) 4105 (11,25 - 730 - 15,20 - 205 - 51,18).
Finále - ženy:
10 000 m: 1. Cheruiyotová 30:48,98, 2. Kipyegová 30:50,04, 3. Masaiová 30:53,59, 4. Cheronová (všechny Keňa) 30:56,43, 5. Melkamuová (Et.) 30:56,55, 6. Esheteová (Bahr.) 31:21,57, 7. Flanaganová (USA) 31:25,57, 8. Felixová (Portug.) 31:37,03.
Maratón: 1. Kiplagatová 2:28:43, 2. Jeptoová 2:29:00, 3. Cheropová (všechny Keňa) 2:29:14, 4. Bekeleová (Et.) 2:29:21, 5. Akabaová (Jap.) 2:29:35, 6. Ču Siao-lin (Čína) 2:29:58, 7. Anderssonová (Švéd.) 2:30:13, 8. Wang Ťia-li (Čína) 2:30:25.