Děsivá zpověď olympijského šampiona Kozakiewicze! Prošel si peklem

7. dubna 2021 09:59 - Varšava/Praha

Vzpomínáte? Atletičtí pamětníci zajisté, přestože už uplynulo více než čtyřicet let. Na olympijských hrách v roce 1980 sebral polský tyčkař Wladyslaw Kozakiewicz sovětským borcům přímo v jejich metropoli Moskvě zlato a svůj triumf navíc ozdobil tehdejším světovým rekordem 578 cm. A když na něho zklamaní domácí diváci z tribun stadionu v Lužnikách pískali, odpověděl jim obscénním posunkem, který vešel do dějin. Sověti chtěli novopečeného šampiona za nesportovní chování diskvalifikovat, ale polští funkcionáři gesto vysvětlili svalovou křečí...

 

Profimedia.cz

Dvojnásobný halový mistr Evropy, bouřlivák a fenomén světové tyčky 70. a 80. let minulého století však neměl na růžích ustláno, vinou násilnického otce prožil po přestěhování rodiny z litevského Šalčininkai do Gdyně strastiplné dětství. V nedávno zveřejněné biografii se o podobných zkušenostech z mládí rozhovořila i legenda českého dostihového sportu Josef Váňa. A také z Kozakiewiczova příběhu, o který se rozhodl podělit v interview pro portál polské verze Eurosportu, mrazí.

„Hodně pil a byl to hrubián. Když třeba kráva nechtěla jít, vzal klacek a tak dlouho ji mlátil přes hlavu, až dosáhl svého. A stejně se choval i k nám doma. Po svatbě, existuje fotografie mé matky, byla tehdy mladá, snad osmnáct let. Nemá na ní zuby. Vymlátil jí je," přiblížil 67letý Kozakiewicz s odstupem času brutální praktiky svého otce. „Pochopitelně jsme se ji snažili bránit, já i můj bratr Edek, jenž byl o pět let starší. Ale neměli jsme proti němu šanci. Rozzuřil se a slízli jsme to i my."

V roce 1985 emigroval Kozakiewicz do tehdejšího Západního Německa a vzpomíná na okamžik, kdy u něho byla matka na návštěvě a dozvěděli se, že despotický otec zemřel.

Slavný žokej Váňa vzpomíná na drsné dětství: Táta mě mlátil!

„Řekla tehdy jediné slovo - konečně. Moje nejmilejší matka, nejhodnější žena na světě. Představte si, kolik bolesti a utrpení si musela prožít," dodal polský olympijský vítěz s tím, že svého otce nikdy neměl rád. I ve biografii s názvem "Wladyslaw Kozakiewicz - neříkejte mi, jak mám žít" z roku 2013 přiznal, že se ho jen bál. „Nikdy jsem nenavštívil jeho hrob. Za všechno to zlo, co mé matce způsobil."

mm, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.