Masakr i nespravedlnost. Atleti se kvůli novému systému mění v matematiky

17. června 2021 14:42

Po každém závodě sedne Diana Mezuliáníková k počítači a promění se z běžkyně v matematičku. „Propočítáváme to celá rodina, sledujeme i výkony soupeřek, už se z nás stali docela znalci,“ usmívá se. Kalkulačka se nyní stala nezbytnou součástí výbavy atletů, o jejichž startu na olympiádě rozhoduje počet bodů ve světovém žebříčku.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Do Tokia vede cesta buď splněním velmi přísných limitů, nebo nově přes ranking. V něm jsou bodově ohodnoceny výkony, umístění a kvalita závodu. K 28. červnu se žebříček uzavře, udělá se čára podle počtu účastníků v dané disciplíně a kdo bude nad ní, může balit do Tokia.

Většina českých atletů má šanci nahnat poslední body o víkendu v Kluži při I. lize ME družstev a za týden na ještě lépe hodnoceném mistrovství republiky ve Zlíně. „Tam bude třeba ty body využít, tak jsme se domlouvaly, že se budeme střídat, aby se běželo co nejrychleji,“ líčí Mezuliáníková, která má do Tokia blízko na 1500 m a šanci má i na 800 m.

Oštěpař Vítězslav Veselý během Memoriálu Josefa Odložila.

Vlastimil Vacek, Právo

Žebříčkový systém nutí atlety na hraně postupu co nejvíce závodit, aby se v rankingu mohli posouvat. „Mám pocit, že pořád jen házím a neodpočinu si, je to pro mě masakr,“ povzdechla si kladivářka Kateřina Šafránková. „Snažím se tím žebříčkem moc nestresovat, ale stejně se stresuju. I teď v Kladně jsem na sebe vytvořila tlak a bylo to znát,“ vyprávěla.

Systém navíc má mouchy. „Vyhovuje manažerům, těm atleti rvou ruce, aby někam mohli jet,“ říká bývalý mistr světa v oštěpu Vítězslav Veselý. „Na dobře hodnocené mítinky je problém se dostat, kór v Evropě. Třeba Japonci a Američani, co byli za mnou, objeli mítinky bez zahraniční konkurence a rozebrali si dobré body, i když nemají takové výkony, v tom mi to přijde trochu nespravedlivé,“ popisuje.

Jak si vedou v boji o olympiádu
Mají jistotu
Hlaváč, Gdula (50 km chůze), Staněk (koule), Vadlejch, Ogrodníková (oštěp), Vrabcová, Joglová, Hrochová (maraton), Ďurdiaková (20 km chůze).
Hry na dosah
Maslák, Vondrová (400 m), Šnejdr, Hodboď (800 m), Mäki (1500 m), Hejnová (400 m př.), Špotáková (oštěp), smíšená štafeta 4x400 m.
Jsou na hraně
Jirka (200 m), Sasínek, Mezuliáníková, Vrzalová (1500 m), Müller (400 m př.), Veselý, Gillarová (oštěp), Doležal, Helcelet, Sýkora (desetiboj), K. Seidlová (100 m), Maláčová (tyč), Červenková (koule).
Potřebují se zlepšit
Veleba, Stromšík (100 m), Šorm (400 m), Holuša (1500 m), Svoboda (110 m př.), Juška (dálka), Kudlička, Švábíková (tyč), Bárta, Staňková (disk), Frydrych (oštěp), Pírková (200 m), Hrubá (výška), Tabačková (oštěp), Šafránková (kladivo), štafeta mužů 4x100 m, štafeta mužů 4x400 m.
Kurzivou označení atleti nemají ještě splněný potřebný mírnější svazový limit. Na postupové pozici je i chodkyně Drahotová, ale ta po pozitivním dopingovém testu nezávodí.
Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.