Rubriky:

Atletika

Finský vytrvalec Virén přijel do Prahy na Zátopkův maratón

26. července 2012 21:28 - Praha

Čtyřnásobný olympijský vítěz Lasse Virén z Finska, který se v Montrealu 1976 pokusil zopakovat zlatý hattrick Emila Zátopka na jedné olympiádě, se po několika letech vrátil do Prahy. Bývalý skvělý vytrvalec využil pozvání organizátorů Zlatého maratónu Emila Zátopka, který se poběží v české metropoli v pátek ve Stromovce, a bude čestným hostem závodu.

 

Kateřina Šulová, ČTK

Viréna pojí s Českou republikou a především bývalým Československem bohaté vzpomínky. "Poprvé jsem tu běžel v roce 1969 při mezinárodním závodě Československa proti Finsku," vzpomínal na tiskové konferenci krátce po přistání na ruzyňském letišti Virén, jehož na cestě doprovázela manželka Paivi.

Mnohem více ovšem poznal Československo několika účastmi na Běhu Rudého práva, který vyhrál v letech 1971, 1972 a 1976. "Velmi dobře si to pamatuji a rád na to vzpomínám. Za ta první dvě vítězství jsem dostal pěknou velkou křišťálovou vázu," připomněl třiašedesátiletý Fin. "Musím za toto pozvání moc poděkovat, bylo to moc příjemné překvapení a vůbec jsem neváhal," ujistil.

Se Zátopkem se dobře znali

Velmi dobře se znal také se svým předchůdcem Zátopkem. "Zátopek je stále velmi dobře známým a uctívaným atletem ve Finsku. Lidé ho tam stále milují. Mám na něho velmi dobré vzpomínky a je stále považovaný za přítele Finska," uvedl Virén. "Emil s Danou nás navštívili i ve Finsku a byli jsme dobří přátelé," dodal účastník olympiád v Mnichově 1972, Montrealu 1976 a Moskvě 1980.

V době, kdy Zátopek v Helsinkách docílil ojedinělého zlatého triumfu na třech nejdelších vytrvaleckých tratích, byly Virénovi teprve tři roky. "Na to si opravdu nevzpomínám," uvedl s úsměvem muž, který s atletikou začal naplno ve čtrnácti. O závodu však od té doby mnohokrát slyšel. "Hlavně tatínek mé ženy, kterému je nyní 82 let, mi o tom mnohokrát vyprávěl a doteď vypráví," prozradil.

Na olympijské zlato v maratónu v Montrealu nedosáhl

Sám se pokusil výkon české legendy napodobit v roce 1976 v Montrealu. Tehdy už však byly v závodech na pět a deset kilometrů také rozběhy. Navíc maratón se běžel už druhý den po finálovém závodu na pět kilometrů. Zlato v prvních dvou disciplínách Virén získal, na to třetí však již nedosáhl.

"Pokusil jsem se o to a velmi tvrdě za tím šel v Montrealu 1976, ale neměl jsem na to dostatek sil. Maraton začal už osmnáct hodin po závodu na pět kilometrů, takže nebylo moc času. Snad kdyby tam byl alespoň den odpočinku," přemítal Virén.

"Zhruba po 35 kilometrech jsem si uvědomil, že to nepůjde a je po šanci uzavřít ten zlatý hattrick," vzpomínal populární Fin, který se proslavil stejným počinem jako v Montrealu již v Mnichově, kde vyhrál závod na 10 km i přesto, že při něm upadl a musel dohánět ztrátu. "Může to být zajímavý cíl pro běžce, ale myslím, že zopakovat to v této době je nemožné," uvedl k Zátopkovu zlatému trojboji.

Není to tak dlouho, co se Virén angažoval v politice a působil ve finském parlamentu. "Dál už jsem ale nechtěl pokračovat a už mě to nezajímalo. Ve sportu děláte rozhodnutí sám za sebe, ale v politice musíte jít neustále cestou kompromisů," zdůvodnil Virén, proč politiky nechal.

Od organizátorů pátečního závodu obdržel pamětní tričko a medaili. "To je první medaile, kterou jsem si vysloužil bez toho, abych běžel," smál se Virén. Sám však ve Stromovce nepoběží. "Nejsem v dobré kondici. Běhám už jen skutečně málo, tak jednou dvakrát za rok."

Olympiádu v Londýně si ale ujít nenechá. "Pocestuji do Londýna 5. srpna a budu sledovat všechny běhy na dráze," dodal Virén.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika