Maratón v New Yorku ovládli v chladu Keňané Mutai a Jeptoová

New York

Vítězem Newyorského maratónu se stal stejně jako předloni Geoffrey Mutai z Keni. Na obhajobu prvenství musel čekat dva roky, protože loni byl závod na poslední chvíli zrušen kvůli bouři Sandy. V ženské kategorii vyhrála jeho krajanka Priscah Jeptoová.

Účastníci Newyorského maratonu na mostě Verrazano-Narrows Bridge.

Vítězka letošního Londýnského maratónu si k prémii 100 tisíc dolarů za triumf na Manhattanu zajistila ještě bonus ve výši půl miliónu za prvenství v seriálu největších světových maratonů World Marathon Majors. Mezi muži ovládl tento dvouletý cyklus Etiopan Tsegaye Kebede, který proběhl cílem v Central Parku druhý o 52 sekund za Mutaiem.

Dvaatřicetiletý Keňan, který má na kontě i vítězství v Bostonu v roce 2011, vyhrál v chladném počasí za 2:08:24 a zaostal o více než tři minuty za svým předloňským traťovým rekordem.

Za nejlepším newyorským výkonem (2:22:31) výrazně zaostala i Jeptoová, která zvítězila v čase 2:25:07. Devětadvacetiletá keňská běžkyně ztrácela téměř čtyři minuty na dlouho vedoucí Etiopanku Buzuneš Debaovou, která žije v Bronxu, ale nakonec ji porazila o 49 sekund.

Závod, do kterého se přihlásilo kolem 60 tisíc běžců, po dubnovém bombovém útoku při Bostonském maratonu provázela největší bezpečnostní opatření v historii. Organizátoři do nich investovali milión dolarů.