Oštěpař Veselý byl třetí v Oslu a stále vede Diamantovou ligu

Oslo

Český oštěpař Vítězslav Veselý skončil třetí na mítinku Diamantové ligy v Oslu za hod dlouhý 83,55 metru, čímž si udržel vedení v průběžném hodnocení prestižního seriálu. Dramatický závod vyhrál Fin Tero Pitkämäki, který hodil 84,18 metru, o pouhý centimetr za ním skončil Keňan Julius Yego.

Oštěpař Vítězslav Veselý během atletického mítinku Zlatá tretra v Ostravě.

Veselý zaznamenal svůj třetí nejlepší hod sezóny. Nejdál hodil v Šanghaji (83,80), o dvacet centimetrů než v norské metropoli byl lepší také na mítinku Diamantové ligy v Eugene, kde vyhrál.  "Snažil jsem se, ale nešlo mi to. Bojoval jsem s technikou, ale nevycházela mi, dobrý byl jen jeden hod," řekl po závodu Veselý.

Běžec Jakub Holuša v Oslu potvrdil, že má letos životní formu. V běhu na 1500 metrů, který nebyl zařazen do Diamantové ligy, vyhrál v osobním rekordu 3:35,26 sekundy a maximum z pondělního Memoriálu Josefa Odložila v Praze si tak vylepšil o sekundu a šest setin.

Kubistův "vousatý" rekord odolal

Bývalý halový vicemistr světa na osmistovce se tak přiblížil českému rekordu Jana Kubisty z roku 1983 na pouhých 39 setin. Druhý v jeho běhu byl Rakušan Andreas Vojta, který byl o skoro sekundu pomalejší. "Nečekal jsem, že se budu tak dobře cítit po tom pondělním závodu," řekl Holuša.

Původně totiž plánoval, že poběží na vítězství s rychlou závěrečnou dvoustovkou. "Takže ten rychlý čas mě překvapil. Možná jsem mohl zafinišovat i dřív a mohl z toho být rekord," napsal na facebooku. "Takže snad se tímto časem dostanu už někde do hlavního závodu," věřil.

Koulař Ladislav Prášil obsadil šesté místo, v poslední sérii se dostal o 14 centimetrů za dvacetimetrovou hranici. Stejná pozice patřila i Janu Kudličkovi, kterému do Osla pozdě přicestovaly tyče a nedostal se výš než přes 532 centimetrů. Poslední osmá v běhu na 100 metrů, který nebyl součástí Diamantové ligy, skončila Kateřina Čechová časem 11,66 sekundy.

O nejlepší výkony sezóny se postarali mladý keňský steeplař Jairus Kipchoge Birech (8:02,37), Yenew Alamirew z Etiopie na pětikilometrové trati (13:01,57), americká dálkařka Tianna Bartolettaová (702) a francouzský překážkář Pascal Martinot-Lagarde (13,12).