Keňská hymna po pražském půlmaratónu rozezněla Prahu

Pražský půlmaratón vyhrál keňský běžec Daniel Kinyua Wanjiru v čase 59:50 minuty. Největší favorit závodu Leonard Komon byl třetí o šest sekund za ním. Na druhé místo se před něj v závěru těsně prodral další Keňan Wilfred Kipkosgei Murgor. Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14. Nejlepším Čechy v cíli byli Jiří Homoláč a Anežka Drahotová.

Sedmnáctý ročník půlmaratónu se běžel 28. března ulicemi Prahy. Vyhrál keňský běžec Daniel Kinyua Wanjiru (uprostřed) v čase 59:50 minuty.

Homoláč obsadil 20. místo časem 1:06:45. Sportovní univerzálka Drahotová, která se věnuje hlavně chůzi, ale také cyklistice, potvrdila roli favoritky. Před závodem však myslela na lepší výkon než 1:15:15. „Trochu se na tom podepsal vítr a také únava z tréninku. Navíc jsem měla mezi dvanáctým a patnáctým kilometrem krizi, závěr už byl opravdu hrozný," řekla Drahotová České televizi.

Čelní skupina devatenácti vytrvalců se všemi adepty na přední umístění rozběhla závod ve svižném tempu, podle mezičasů na čas hluboko pod 59 minut. Na patnáctém kilometru však začal foukat silný vítr a běžce zbrzdil. Traťový rekord 58:47, který v roce 2012 zaběhl Atsedu Tsegay z Etiopie, tak neohrozili.

Wanjiru se snažil zrychlovat a povedlo se mu skupinu roztrhat, v závěru už neměl konkurenta. „Byl to hodně těžký závod. Na patnáctém kilometru nás ještě bylo hodně, tak jsem zrychloval a povedlo se mi ostatní setřást," řekl vítěz, jenž obdržel prémii 4000 eur (110.000 korun).

Do závodu vyběhlo na náměstí Jana Palacha 12.500 běžců z 81 zemí. Jako člen štafety se na startu objevil například i bývalý fotbalista Pavel Nedvěd.