Bravo! Překážkář Svoboda má bronz. Kudličkovi těsně unikla medaile

Bělehrad

Česká výprava na atletickém halovém ME v Bělehradě slaví první medaili. Sprinter Petr Svoboda vybojoval na 60 m překážek bronz ve svém letošním maximu 7,53. Tyčkař Jan Kudlička skončil čtvrtý. Výkonem 580 cm si vyrovnal osobní maximum v hale, útok na český rekord 585 mu nevyšel.

Český překážkář Petr Svoboda po zisku bronzi na HME v Bělehradě.

Titul na 60 m překážek získal favorizovaný Brit Andy Pozzi, který byl o dvě setiny rychlejší. Za druhým Pascalem Martinotem-Lagardem z Francie zaostal Svoboda o setinu. Stejný rozdíl ho dělil od čtvrtého Francouze Garfielda Dariena.

Dvaatřicetiletý český překážkář, kterého v uplynulých letech provázely velké zdravotní problémy, se probojoval na stupně vítězů na halovém ME potřetí v kariéře. V roce 2009 skončil rovněž třetí, před šesti lety získal evropský titul.

Kudlička rekord nepřekonal

Až do 580 centimetrů, svého nejlepšího letošního výkonu, skákal Kudlička vše na první pokus. Při snaze překonat 14 let starý národní rekord Adama Ptáčka 581 cm již úspěšný nebyl.

"Mrzí mě to. Už to byla otázka štěstí. Myslím, že jsem předvedl to nejlepší, na co jsem dnes měl. Bylo to super, s medailí by to bylo veselejší," řekl České televizi Kudlička, dvojnásobný medailista z mistrovství Evropy pod širým nebem.

První zlatou medaili na šampionátu získala maďarská koulařka Anita Mártonová, která vyhrála v letošním světovém maximu 19,28 m a zopakovala triumf z Prahy z roku 2015.

Soutěž pětibojařek ovládla Belgičanka Nafissatou Thiamová. Olympijská vítězka z Ria zvládla výborně úvodní tři disciplíny a zdálo se, že by mohla zaútočit na světový rekord Ukrajinky Natalije Dobrynské 5013 bodů. Ve skoku do dálky a běhu na 800 metrů ale zaostala za svými možnostmi. Musela se tak spokojit "jen" s osobním maximem 4870 bodů, kterým vylepšila svůj součet z předloňského šampionátu, kde skončila druhá.

Hejnová zrychlila

Čtvrtkař Pavel Maslák poběží v sobotu na halovém mistrovství Evropy v Bělehradu o třetí titul za sebou. Do finále závodu na 400 metrů postoupila také Zuzana Hejnová. V kvalifikaci výškařek uspěla devatenáctiletá Michaela Hrubá a z rozběhu na 1500 metrů prošel do finále suverénně Filip Sasínek.

V semifinále vypadl Jan Tesař a v rozběhu na 1500 metrů postup do finále těsně unikl Simoně Vrzalové.

Maslák vyhrál úvodní semifinále snadno výkonem 46,45 sekundy. Přesto nebyl spokojen. "Nemám z toho nejlepší pocit. Myslel jsem, že to bude rychlejší," řekl dvojnásobný mistr světa v hale. "Vypadalo to líp než ráno (v rozběhu), ale nebylo to stoprocentní. Nemám tam tu jistotu jako na šampionátech před tím. Možná to je tím, že to mám v hlavě nastavený tak, že musím běžet až ve finále. Vím, že mám na to vyhrát," uvedl Maslák.

Tesař v druhém semifinálovém běhu bojoval, ale skončil čtvrtý za 47,64. Od postupové třetí příčky ho dělily čtyři desetiny.

Hejnová v semifinále sváděla souboj s Britkou Eilidh Doyleovou, kterou v závěru předstihla a první místo uhájila i před dotírající Polkou Malgorzatou Holubovou, jež se protlačila na druhé místo. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek oproti dopolednímu rozběhu zrychlila o půl sekundy, s časem 52,74 byla v semifinále celkově pátá.

Hrubá se dostala do finále poté, co na třetí pokus skočila 190 centimetrů a stala se poslední postupující. "Cítím obrovskou úlevu. Ten třetí pokus na 190 se sice klepal, ale naštěstí to tam zůstalo. Nechala jsem v tom posledním pokusu všechno a naštěstí to vyšlo. Dalo by se říct, že mám splněno, ale ve finále chci usilovat o co nejlepší výsledek," citoval juniorskou mistryni světa web atletického svazu.

Mílař Sasínek nastoupil dvě kola před koncem a utekl všem soupeřům, jeho čas 3:43,64 byl celkově druhý nejrychlejší.

O postup do finále na 1500 metrů marně bojovala Vrzalová, která v 28 letech debutovala na velké akci. V posledním třetím rozběhu skončila třetí a časem 4:14,31 obsadila první nepostupové desáté místo.