Rubriky:

Atletika

Bývalý výškař Sjöberg nařkl šéfa EAA Hansena z krytí dopingu

7. května 2017 19:42 - Oslo

Bývalý švédský výškař Patrik Sjöberg nařkl prezidenta Evropské atletické asociace (EAA) Sveina Arneho Hansena z toho, že jako šéf mítinku v Oslu pomáhal krýt doping. V osmdesátých letech se podle Sjöberga na tomto mítinku platilo 500 až 1000 dolarů za falšování vzorků a Hansen o této praxi musel vědět. Norský funkcionář nařčení odmítá a vyhrožuje Sjöbergovi žalobou.

 

Felipe Dana, ČTK/AP

Hansen mítink Bislett v norské metropoli řídil v letech 1973 až 1984. V té době se podle Sjöberga stávalo, že čistí sportovci dostávali zaplaceno, aby odevzdali při kontrole vzorek místo atleta užívajícího nedovolené podpůrné prostředky. Uvedl to v rozhovoru pro švédský deník Aftonbladet. Připomněl, že odevzdávání vzorků tehdy nebylo tak kontrolované jako nyní.

Hansen se dostal do centra pozornosti, když vedení evropské atletiky minulý týden navrhlo přezkoumání rekordních výkonů. Měly by se zpřísnit podmínky pro uznávání světových a kontinentálních rekordů, což by mohlo vést k vymazání některých platných historických maxim. Sjöberg je díky 242 centimetrům z roku 1987 spoludržitelem evropského rekordu ve výšce. Jeho výkon v roce 2014 vyrovnal Ukrajinec Bohdan Bondarenko.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika