Paráda! Špotáková i Hejnová triumfovaly na Diamantové lize v Rabatu

Rabat

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová poprvé v sezóně vyhrála závod na mítinku Diamantové ligy. V Rabatu, kde nestartovaly nejlepší Američanky v čele s olympijskou šampionkou Dalilah Muhammadovou, zvítězila ve svém nejlepším letošním čase 54,22 sekundy. Z triumfu se radovala i oštěpařka Barbora Špotáková, která navázala na týden staré vítězství z Londýna.

Zuzana Hejnová na archivním snímku.

Hejnová v Rabatu od začátku přebíhala překážky mezi nejlepšími a do cílové rovinky vbíhala s výrazným náskokem před zbytkem startovního pole. V závěru odrazila nápor mohutně finišující Jamajčanky Janieve Russellové a vylepšila si letošní maximum o 28 setin sekundy. "Byl to hezký a náročný závod. Soustředila jsem se na rytmus. Na začátku jsem běžela pomalu a zrychlovala jsem v závěru, hlavně v posledních 100 metrech," uvedla Hejnová na webu mítinku.

Tři týdny před mistrovstvím světa se zařadila na osmé místo letošních tabulek, v nichž je před ní šest Američanek a Jamajčanka Russellová. Zajistila si také účast ve finále prestižního seriálu. "Mám obrovskou radost. Běželo se mi moc hezky, konečně se začínám cítit dobře. Dana má skvěle postavený trénink. A moje forma s blížícím se mistrovstvím stoupá, což je důležité. Jsem s dnešním během moc spokojená," pochvalovala si na facebooku.

V jedenácti dnech dvě vítězství a druhé místo

Špotáková při třetím závodě prestižního seriálu během jedenácti dnů, kdy ještě skončila druhá v Lausanne, zvítězila v Maroku výkonem 63,73 metru, který zaznamenala hned při svém prvním pokusu.

Světová rekordmanka Špotáková porazila o více než metr Slovinku Martinu Ratejovou (62,46), třetí skončila Běloruska Taťjana Chaladovičová (62,38). V Rabatu nestartovala olympijská vítězka a vedoucí žena letošních tabulek Sara Kolaková z Chorvatska, která dnes triumfovala na mistrovství Evropy do 23 let v Bydhošti.

„Vítězství mě bezesporu těší, i když musím říct, že scénář posledních závodů byl pro naši disciplínu hodně náročný. Laussane, Londýn, Rabat – tři závody Diamantové ligy hodně za sebou...Podmínky byly dnes složité, bylo velké vedro, ale je důležité, že jsem přežila poslední závod ve zdraví a teď rychle do Nymburka na finální přípravu na MS v Londýně," poznamenala po mítinku Špotáková.

Pátý skončil v Rabatu český tyčkař Jan Kudlička, který skočil 560 centimetrů. Na vyrovnání svého nejlepšího letošního výkonu pod otevřeným nebem 570 cm pak útočil marně. Při absenci nejlepšího tyčkaře této sezony Sama Kendrickse z USA a světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie vyhrál Polák Pawel Wojciechowski (570).

Staněk až desátý

Nedařilo se naopak koulaři Tomáši Staňkovi, který skončil až desátý a nenavázal na třetí místo z Lausanne. Halový vicemistr Evropy v Maroku předvedl jediný platný pokus a výkonem 19,50 zaostal o více než dva a půl metru za svým českým rekordem. První a třetí pokus přešlápl. Další vrhy neměl k dispozici, protože nepostoupil do osmičlenného užšího finále.

Pozici nejlepšího koulaře sezony potvrdil Američan Ryan Crouser, který výkonem 22,47 překonal rekord mítinku. Druhý skončil Jamajčan O'Dayne Richards, jenž si vylepšil osobní rekord o třicet centimetrů a posunul národní rekord na 21,96.