Rubriky:

Atletika

Byl na detektoru lži! Disciplinárka teď zrušila suspendaci hvězdy, ještě vše musí potvrdit IAAF

4. října 2017 15:53 - Bratislava

Slovenský atletický svaz zrušil dočasnou suspendaci chodce Mateje Tótha (34). Rozhodnutí disciplinárky bude ještě posuzovat jednotka pro integritu atletiky Mezinárodní atletické federace IAAF a Světová antidopingová asociace WADA, které se s postojem slovenského svazu mohou, ale nemusí ztotožnit.

 

Profimedia.cz

„Disciplinární komise jednomyslně rozhodla, že u Mateje Tótha nedošlo k porušení antidopingových pravidel a ruší jeho zastavení činnosti," informoval ve středu šéf disciplinárky Ivan Čilík. „Všechny analýzy byly ve prospěch Mateje Tótha. Věřím, že argumenty přesvědčí IAAF i WADA," dodal šéf disciplinárky.

Obě instituce mají na rozhodnutí tři týdny. Pokud nebudou považovat sportovcem předložené argumenty za dostačující, mohou rozhodnutí slovenské disciplinárky napadnout a obrátit se k Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Olympijský vítěz a loňský sportovec roku na Slovensku byl dočasně suspendovaný kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Ty mohou, ale nemusí signalizovat porušení antidopingových pravidel. „Absolutně vylučuji jakékoliv pochybení. Zpráva IAAF mě šokovala, proto se teď soustředím na to, abych s pomocí uznávaných světových odborníků z různých oblastí prokázal, že jde o přirozený fyziologický stav organismu, který mohl vyvolat můj tehdejší zdravotní stav," uvedl Tóth letos v červenci. Tóth se dokonce podrobil i testu na detektoru lži.

Biologické pasy poskytují základní údaje o naměřených hodnotách různých látek v krvi a moči sportovců, jsou průběžně doplňovány a sledují se jejich výkyvy. Pokud některé parametry překročí tolerovanou hranici, kterou stanovuje Světová antidopingová agentura, hrozí sportovci trest.

Ivan Vilček, Bratislava, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.