Rubriky:

Basketbal

Brno nevyužilo šanci na Final Four, rozhodne středa

23. února 2007 20:50 - BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno nevyužily šanci popáté za sebou startovat ve Final Four Evropské ligy, když v páteční čtvrtfinálové odvetě se Spartakem Moskva na domácí palubovce prohrály 63:81. Spartak tak obhájkyním loňského prvenství oplatil patnáctibodovou porážku z prvního duelu, rozhodující zápas se odehraje ve středu v Moskvě.

V úvodu duelu se letos poprvé beznadějně zaplněná brněnská hala utápěla v euforii. Domácí hráčky totiž proti nejlepšímu týmu základní části Euroligy začaly stejně sebevědomě, jako končily úterní duel v Moskvě. Vrcholem domácího náporu byla v sedmé minutě přesná trojka hvězdy prvního utkání Vítečkové, která se na moskevské palubovce blýskla 33 body.

Pak se ale začala karta rychle obracet: slovenská trenérka ve službách Spartaku Natália Hejková svůj tým probrala při oddechovém čase a hlavně se jí vyplatilo nasazení polské kanonýrky Bibrzycké, která byla symbolem moskevského zlepšení. Bibrzycká rychle nastřílela šest bodů, a když za dvě minuty trefila další trojkový pokus americká hvězda Taurasiová, Spartak šel do vedení 15:14.

Brňanky pak postihla krize, na přelomu první a druhé čtvrtiny zaznamenaly během sedmi minut pouhých pět bodů, když se vůbec nedokázaly prosadit proti výtečné a pohyblivé obraně hostujícího celku. Nedařilo se ani obvyklým oporám domácího týmu: kapitánka Machová během chvíle třikrát ztratila míč, obávanou střelkyni Vítečkovou zase doslova vymazala z palubovky Taurasiová.

Naději držela pouze Nolanová

Spartak, jenž v předchozím kole vyřadil USK Praha, potvrzoval předpoklady, podle kterých podruhé za sebou slabý výkon nezopakuje. Naděje domácích v závěru první půle držela při životě jen bojovná Američanka Nolanová; Brno i díky ní stáhlo manko na devět bodů, ale když se mohlo přiblížit ještě víc, srazila tým půl minuty před koncem další zbytečná ztráta Žirkové, po níž Spartak znovu odskočil.

Zkušený tým Spartaku, opírající se o reprezentantky pěti zemí, v druhém poločase s přehledem střežil desetibodový náskok, který nastřádal v úvodním dějství. Když se zdálo, že by Brno mohlo utkání zdramatizovat, použily Moskvanky svoji nejúčinnější zbraň: další trojkový pokus vynikající Taurasiové znamenal vedení 55:42. A když Moskvanky vzápětí daly další čtyři body za sebou a vedly už o 17 bodů, vypadala situace českých šampionek beznadějně.

Ale domácí tým se ještě dokázal zvednout a připravit divákům zajímavou zápletku. Při trojkové přestřelce úspěšně odpověděly na moskevské pokusy Nolanová s Žirkovou a náskok Spartaku byl čtyři a půl minuty před koncem jen devítibodový. Pak ale Brňanky nevyužily dvou taktických chyb soupeře, který ve stanoveném limitu nepřešel polovinu hřiště, Kulichová z jasné pozice odmítla snížit na 62:69 a Spartak se pak už o cenné vítězství připravit nenechal. Před středečním rozhodujícím duelem je tak psychická výhoda na straně moskevského klubu.

Výsledek:
Gambrinus Sika Brno - Spartak Moskva 63:81 (16:20, 32:42, 47:59)
Nejvíce bodů: Nolanová 29, Machová 10, Žirková 8, Kulichová 6 - Thompsonová 25, Taurasiová 20, Bibrzycká 13. Rozhodčí: Julienová (Fr.), Földhazi (Maď.). Fauly: 17:17. Trestné hody: 23/12 - 25/21. Trojky: 7:8. Diváci: 2100 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

ČTK

Časová osa: Basketbal