Živě

Uruguay a Turecko. Čeští basketbalisté znají soupeře pro boj o olympiádu

27. listopadu 2019 14:53 - Praha

Čeští basketbalisté už znají soupeře pro červnový kvalifikační turnaj o postup na olympijské hry do Tokia. Ženevský los je poslal do Victorie, kde budou hrát také domácí Kanada a vedle toho ještě Řecko, Turecko, Čína a Uruguay.

 

Václav Mudra/ČBF

Šest mužstev bylo rozděleno do dvou základních skupin, z nichž vzejdou čtyři semifinalisté, kteří pak hrají křížem a na OH 2020 se kvalifikují pouze vítězové jednotlivých turnajů. Česko ve skupině B bude mít v první fázi za soupeře Uruguay a Turecko a bude usilovat o dvě postupová místa do vyřazovací části.

Češi měli už před losem jistotu, že se vyhnou Brazílii, Itálii a Polsku, protože s nimi na základě umístění ve světovém žebříčku byly shodně ve druhém výkonnostním koši

Český tým si místo v olympijské kvalifikaci zajistil nečekaným šestým místem na mistrovství světa, kterým při první účasti na šampionátu v samostatné historii vyrovnal nejlepší výsledek ještě z dob Československa. Od jeho rozpadu národní tým na olympiádě nikdy nestartoval, poslední se sedmi účastí je tak z OH 1980.

V kvalifikaci o OH se česká reprezentace představila už v roce 2016 v Bělehradu, ale je po druhém místě v základní skupině ji vyřadili domácí Srbové, kteří se nakonec probojovali až do Ria.

Zaručený start na OH 2020 mají pořádající Japonsko a dále podle kontinentálních kvót Španělsko, Francie, Argentina, USA, Austrálie, Nigérie a Írán. Počet účastníků pak doplní vítězové čtyř turnajů.

Los kvalifikačních basketbalových turnajů o postup na OH
Muži (23.-28. června 2020, na OH postoupí jen vítězové turnajů):
Bělehrad (Srbsko):
Skupina A: Dominikánská republika, Nový Zéland, Srbsko.
Skupina B: Portoriko, Itálie, Senegal.
Kaunas (Litva):
Skupina A: Litva, Korea, Venezuela,
Skupina B: Polsko, Slovinsko, Angola.
Split (Chorvatsko):
Skupina A: Německo, Rusko, Mexiko.
Skupina B: Tunisko, Chorvatsko, Brazílie.
Victoria (Kanada):
Skupina A: Řecko, Čína, Kanada.
Skupina B: Uruguay, Česká republika, Turecko.
Ženy (6.-9. února 2020, na OH postoupí vítězové skupin)
Ostende (Belgie): Kanada, Japonsko, Švédsko, Belgie.
Fo-šan (Čína): Korea, Čína, Velká Británie, Španělsko.
Bourges (Francie): Francie, Portoriko, Brazílie, Austrálie.
Bělehrad (Srbsko): Nigérie, USA, Srbsko, Mosambik.
kez, Sport.cz, Právo

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.