Basketbalistky USK vyhrály a jsou krok od 15. titulu

Basketbalistky USK Praha vyhrály ve druhém finále v Hradci Králové 100:68 a jediný úspěch je dělí od zisku 15. titulu.

Zleva vpředu Brionna Jonesová z USK Praha a Klára Marečková z Hradce Králové ve finále ligy basketbalistek.

Hradec Králové 13. dubna (ČTK) - Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály ve druhém finálovém utkání v Hradci Králové 100:68 a za stavu 2:0 na zápasy je dělí jediný úspěch od zisku jedenáctého ligového titulu za sebou a patnáctého celkově. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové mohou rekord v počtu triumfu, o který se dělí se Žabinami Brno, překonat už v pátek ve třetí duelu doma. Hrát se bude na Královce od 17:00.

Pod vítězství jednoznačných favoritek, které drží sérii 212 ligových výher, se podepsala 24 body a osmi doskoky americká pivotka Brionna Jonesová. Double double těsně unikl také Veronice Voráčkové, autorce devíti bodů a devíti doskoků.

Pražanky začaly šňůrou 7:0, na které se podílela pěti body Teja Oblaková. Hradec Králové ji přerušil až po 145 sekundách hry trojkou Kláry Vojtíkové. V sobotním úvodním duelu v Praze při prohře 68:101 Východočešky dokázaly aspoň do poloviny druhé čtvrtiny držet krok, tentokrát si neuměly poradit s rychlými protiútoky USK a navíc selhávaly při střelbě. V čase 7:10 z toho byl náskok hostů už 27:7.

Na přelomu první a druhé čtvrtiny se domácím po druhé ztrátě v utkání o 20 bodů začalo více dařit ve střelbě a pasáží hry 14:6 zkorigovaly stav. Druhou čtvrtinu se jim dokonce povedlo jako jedinou z dosavadního průběhu finále vyhrát (23:18) a do poločasu šly se ztrátou 12 bodů - a to je o další snížení připravil koš těsně po vypršení hrací doby.

Po pauze ale přišel opět nástup Pražanek, které začaly třetí čtvrtinu pasáží 8:2 a v čase 28:00 utekly už na rozdíl 21 bodů. Domácí tým před poslední desetiminutovkou i díky dvěma trojkám Kristýny Čuperkové v krátkém sledu snížil na 57:72.

Mezi 33. a 35. minutou USK získal díky devítibodové šňůře už náskok 22 bodů, který dále narůstal. Jonesová 55 sekund před koncem dovršila i podruhé ve finále stovku bodů pro USK a zařídila rozdíl 34 bodů. Vyšší prohru než v úvodním duelu odvrátila pět sekund před sirénou dvěma trestnými hody Pamela Effangová, která byla se 17 body nejlepší střelkyní Lvic.

Finále play off basketbalové ligy žen - 2. zápas:
Hradec Králové - USK Praha 68:100 (12:29, 35:47, 57:72)
Nejvíce bodů: Effangová 17, Marečková 16 - Jonesová 24, Dojkičová, Kateřina Elhotová obě 16. Fauly: 13:16. TH: 10/10 - 12/8. Trojky: 10:8. Doskoky: 27:46. Stav série: 0:2.