Chicago - Milwaukee 98:108Satoranského 13 bodů Chicagu na Milwaukee nestačilo, bostonský Tatum dal 60 bodů

Basketbalistům Chicaga s Tomášem Satoranským se po páteční domácí porážce od Milwaukee 98:108 opět vzdálila vidina postupu do play off. Na desátou příčku zajišťující předkolo už ztrácejí tři výhry, protože Washington zvítězil v Clevelandu 122:93. Satoranský si připsal 13 bodů, když proměnil šest ze sedmi střel, čtyři doskoky a asistenci. Hvězdou pátečního programu byl Jayson Tatum z Bostonu, jenž proti San Antoniu nastřílel 60 bodů a Celtics po velkém obratu zvítězili 143:140 po prodloužení.

Trenér Chicaga Billy Donovan dává pokyny svému týmu během zápasu proti Milwaukee.

Bulls nevyužili absenci zraněného Janise Adetokunba, sami ale také hráli opět bez své největší hvězdy Zacha LaVinea. Lídry hostů byli Khris Middleton a Brook Lopez, kteří nastříleli po 22 bodech. Za Chicago, které s Bucks prohrálo podvanácté za sebou, dal o jeden méně Coby White, pivot Nikola Vučevič zaznamenal 17 bodů a 15 doskoků, přičemž proměnil pouze sedm z 27 střeleckých pokusů z pole.

"Nejsme v dobré pozici. Nezbývá než hledět dopředu a zkusit napravit, co jsme pokazili, a vyhrát co nejvíc zápasů, co půjde. Víme, že to nemáme ve svých rukách, ale musíme dál bojovat," řekl Vučevič.

Tatum se stal ve 23 letech po Devinu Bookerovi druhým nejmladším hráčem v historii ligy, který předvedl šedesátibodový výkon. Trefil 20 z 37 střel včetně pěti trojek a proměnil 15 ze 17 trestných hodů. Jen ve čtvrté části nastřílel 21 bodů, deset pak přidal v prodloužení, navíc nasbíral také osm asistencí.

Celtics stáhli ztrátu 32 bodů, což je za posledních 20 let druhý největší obrat v soutěži. V roce 2009 Sacramento dokázalo zlikvidovat manko 35 bodů. "Nejlepší na tom všem bylo sledovat, jak stahujeme a nakonec vítězíme, přičemž k výhře jsme přispěli všichni. Ukazuje to, že rosteme jako tým," prohlásil Tatum, který 60 body vyrovnal klubové maximum legendárního střelce Larryho Birda. "Dělal přesně to, co dělají velcí hráči," řekl spoluhráč Jaylen Brown, se 17 body druhý nejlepší střelec domácích.

Spurs ještě v poločase vedli 77:48, ale nakonec jim nestačilo ani 30 bodů a 14 asistencí zkušeného DeMara DeRozana.

NBA se v pátek také dočkala návratu LeBrona Jamese, který hrál po zranění kotníku poprvé od 20. března. James po nejdelší nucené pauze v kariéře neodvrátil porážku Los Angeles Lakers 106:110 v derby se Sacramentem, přičemž si za 31 minut připsal 16 bodů, osm doskoků a sedm finálních přihrávek. Hvězda Lakers také 2,7 sekundy před koncem minula potenciálně vítěznou trojku, po které Tyrese Haliburton jen upravil skóre dvěma šestkami. Právě Haliburton táhl Kings s 23 body a 10 asistencemi, 22 bodů přidal Richaun Holmes. Domácím nepomohlo ani 22 bodů a 11 doskoků Anthonyho Davise.

V souboji dvou nejlepších celků ligy se po snadném průběhu radoval Phoenix, který porazil Utah 121:100 a vystřídal ho na první příčce tabulky Západní konference. Spolehnout se mohl na Devina Bookera, autora 31 bodů. Oba týmy mají bilanci 45-18.

Při výhře Washingtonu v Clevelandu zaznamenal už 177. triple double v kariéře Russell Westbrook. Tentokrát nastřádal 15 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí a už jen o čtyři podobné výkony zaostává za lídrem historické tabulky Oscarem Robertsonem.

NBA:
Boston - San Antonio 143:140 po prodl.
Brooklyn - Portland 109:128
Chicago - Milwaukee 98:108 (za domácí Satoranský 13 bodů, 4 doskoky, 1 asistence)
Cleveland - Washington 93:122
LA Lakers - Sacramento 106:110
Memphis - Orlando 92:75
Philadelphia - Atlanta 126:104
Phoenix - Utah 121:100