Basketbalová liga mužů se bude hrát v nadcházející sezoně s baráží

22. června 2021 18:36 - Praha

Basketbalová liga mužů se bude hrát v nadcházející sezoně i s baráží o udržení, která se naposledy konala v ročníku 2018/19. Další ročník totiž zůstal při pandemii koronaviru nedohraný a po úpravách v uplynulé sezoně se původně naplánovaná baráž také nekonala, z nejvyšší soutěže nikdo nesestupoval. Kluby věří, že tentokrát vše proběhne beze změn.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

"Předpokládám, že na podzim už vše bude fungovat normálně. Parametry pro kolektivní hry bude nastavovat Národní sportovní agentura, s níž spolupracujeme. Věříme, že díky rozvolnění do normálního stavu diváci budou moct být v hledištích v maximálním počtu," uvedl po dnešním zasedání Asociace ligových klubů předseda NBL Tomáš Kotrč.

Start nové sezony tradičně s 12 celky je naplánován na polovinu září. Po dvoukolové základní části (22 zápasů) bude hrát první osmička v A1 opět dvoukolový program (14 zápasů) a spodní čtyřka v A2 (12 kol). Následovat bude předkolo pro celky ze 7. až 10. místa (na dvě výhry), čtvrtfinálové a semifinálové série na čtyři vítězství, souboj o bronz na dvě výhry a finále na tři.

Basketbalisté Nymburka slaví zisk mistrovského titulu.

Jaroslav Ožana, ČTK

V uplynulé sezoně se hrálo nakonec jen čtvrtfinále a semifinále na tři vítězné duely a finále na dvě výhry. Poslední tým skupiny A2 čeká baráž s nejlepšími dvěma celky první ligy, která se bude hrát na jednom místě. Postoupí jen celkový vítěz.

Druhý semifinálový duel basketbalové ligy mezi Opavou a Kolínem.

BKt Opava

"Konání baráže podpořily všechny kluby NBL. V tomto ročníku v rámci postcovidové situace baráž bude, v dalších sezonách se možná bude zvažovat i varianta s přímým sestupem a postupem s tím, že postupující z první ligy by musel splňovat kvalitativní kritéria pro účast v NBL," podotkl Kotrč.

Podle Kotrče se také v nejbližší době bude řešit i sjednocení kvót cizinců pro baráž tak, aby celky z první ligy nebyly znevýhodněny. V současné době platí pro NBL limit 5 cizinců na tým pro nasazení do zápasu, v první lize jsou jen dva. Finálně to rozhodne Výbor České basketbalové federace.

Basketbalisté Nymburka slaví zisk mistrovského titulu. Pohár drží Retin Obasohan.

Jaroslav Ožana, ČTK

Po nesestupové sezoně v nejvyšší soutěži skončily po 11 letech z finančních důvodů Svitavy a nahradil je Jindřichův Hradec. "Nováček z Jindřichova Hradce to bere velmi zodpovědně. Má dva profi trenéry, posiluje a počítá s udržením soutěže. I geograficky je dobré, že obsáhneme Jihočeský kraj. Očekávám i velké zlepšení týmu oproti době, kdy z NBL sestoupil," řekl Kotrč.

"Asi každý si všiml, že třeba Brno poslední sezonu ukázalo velmi profesionální práci a lze čekat jeho další progres. A Opava se podruhé přihlásila do Ligy mistrů a jistě chce ukázat, jak vážně to se svým zlepšováním myslí," pochvaloval si Kotrč, že může mít od sezony 2018/19 opět s Nymburkem i druhého zástupce v nejlepší elitní klubové soutěži FIBA.

ČTK

Časová osa: Basketbal

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.