Živě

Začínám být v týmu už dědek, hlásí navrátilec Veselý a hlídá si srbská slovíčka

23. června 2021 17:16 - Praha

Než v pátek ráno odletí čeští basketbalisté do Kanady na olympijskou kvalifikaci, stihneme s nimi pivot Jan Veselý dva společné tréninky. Vítěz Euroligy a nejužitečnější hráč této soutěže za rok 2019 se do reprezentace vrací po třech letech a připouští velkou motivaci uspět.

 

Facebook

Jak složité pro vás bylo dostat se z Istanbulu do Prahy?

Jel jsem dva dny autem, se psem v kufru. Na tachometru mě přibylo 1800 kilometrů, ale protože rád řídím, tak jsem si cestu užil. Abych pravdu řekl, tak ani při středečním tréninku jsem necítil nějakou únavu z cesty, běhal jsem i jel akce docela v pohodě.

Do národního týmu se vracíte po třech letech, už jste měl abstineční příznaky?

Je fajn, že zase po hodně dlouhé době můžu hrát s kluky za Česko. I když některé mladší vůbec neznám, jádro zůstalo stejné a parta je pořád super. Ve 31 letech začínám být už v týmu už dědek Chvíli potrvá, než všechny hráče poznám basketbalově, ale těším se na to, že zabojujeme o olympiádu.

Basketbalisté musí zabojovat o Tokio bez kapitána. Operace achillovky je jediná možnost, říká Hruban

Žádný problém se začleněním do mužstva tedy nebyl?

Herně určitě ne, jen se musím soustředit, abych neházel nějaká srbská slovíčka. Doma s manželkou mluvíme výhradně touto řeší, takže pro mě je problém rychle přehodit. Náš malej chodí do anglické školky, takže to dokonce míchá srbsko-anglicky. Pár dnů mi potrvá, než si zase zvyknu na češtinu a budu mluvit plynule.

Jaké dáváte reprezentaci při kvalifikaci ve Victorii urvat jedinou letenku do Tokia?

Turnaj, který se odehraje v rychlém rytmu na konci příštího týdne, bude nejtěžší právě tím, že tam jde jediné postupové místo, na které si určitě myslí nejen domácí Kanaďané, ale i Turci, Řekové a Číňané, podcenit nesmíme ani Uruguay.

Působíte ve Fenerbahce Istanbul, bude pro vás o to pikantnější utkat se s Turekcem hned na úvod boje o OH?

V podstatě tam znám skoro všechny, buď hráli se mnou nebo proti mně. I v tomhle můžu pomoci trenérům. Věřím, že šance máme velké. Jak jsem pročítal soupisky, tak pro mě jsou největšími favority právě Turecko a Kanada, ale třeba dokážeme překvapit jako se to povedlo klukům na šampionátu v Číně.

Jak moc vás mrzí, že jste předloni chyběl u senzačního českého tažení za šestým místem na mistrovství světa?

Je mi líto, že jsem v Číně nebyl, ale bohužel to nešlo. Hrát jen s jednou nohou zdravou by nebylo dobré pro mě ani pro tým. Sledoval jsem poctivě každý zápas, fandil klukům a jsem rád, že teď už mohu s nimi být.

Tentokrát vás zdraví nelimituje?

Měl jsem během května docela velké problémy s kotníkem, ale dalo se to do kupy. Teď se cítím úplně v pohodě, určitě i proto, že jsem si dopřál delší odpočinek, rehabilitaci a individuální přípravu ještě v Turecku. Nechtěl jsem hned vletět do hry pět na pět na mezistátní scéně.

Tomáš Satoranský se připojí k mužstvu až přímo v Kanadě, komunikujete spolu často?

„Psali jsme si poslední měsíc celkem dost. Samozřejmě nejvíc ohledně basketu, ale taky jsem si potřeboval objednat v zámoří k němu něco domů, tak mi to do Victorie přiveze.

Martin Kézr, Právo

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.