Trable s covidem zasáhly při olympiádě i basketbalisty

16. srpna 2021 10:29 - Praha

Poraněná třísla nebyla ani zdaleka jediným zdravotním problémem, který ovlivnil olympijské vystoupení českých basketbalistů. Teprve dvanáct dnů po návratu z Tokia prozradil manažer národního týmu Michal Šob, jak velké trable s covidem musela reprezentace řešit. Nijak ale přitom nesouvisely s nákazou rozšířenou na palubě olympijského charteru z Prahy.

 

Charlie Neibergall, ČTK/AP

Pro basketbalisty všechno začalo už 8. července po návratu z vítězné olympijské kvalifikace v kanadské Victorii. „Někteří hráči a členové realizačního týmu vyšli doma při otestování po příletu pozitivní. Podle trasování hygieny se nákaza do našich řad mohla rozšířit při utkání s Urugayí, protože někteří členové jihoamerického mužstva skončili v izolaci už v Kanadě," prozradil Šob.

„Byla to psychicky hodně složitá situace, protože hráči po euforii z postupu najednou dostali ťafku a hrozilo jim zhroucení olympijského snu. Všechny další kroky jsme dělali v součinnosti s hygienou a neprezentovali jsme je veřejně jen proto, aby nedošlo k šíření nějaké paniky," přibližoval Šob, jenž uvedl, že má výslovný souhlas tří hráčů, aby zveřejnil, že právě jejich testy vyšly pozitivně. „Byli to Blake Schilb, Jaromír Bohačík a Jakub Šiřina, naštěstí bez výraznějších příznaků," prohlásil manažer.

Válka slov graduje! Lajdáctví způsobilo několika sportovcům životní sportovní tragédii, zuří předseda NSA

Čas pracoval proti basketbalistům, přesto se dařilo ochránit ostatní. „Nastavili jsme ještě přísnější režim, než vyžadovala česká i japonská olympijská pravidla," přiblížil Šob. „Dělali jsme maximum, aby nikdo nakažený neodletěl do Tokia a abychom uchránili zbytek mužstva, byť to do značné míry ovlivnilo naši představu o finální předolympijské přípravě," připustil trenér Ronen Ginzburg.

Nakonec se povedlo, že s výjimkou Patricka Samoury odletěli na OH všichni hráči, kteří byli ve Victorii. „Schilb, Bohačík, Šiřina a náhradník Jelínek ale cestovali do Tokia vyloženě na poslední chvíli, všichni však po dvoutýdenní izolaci a shodně s dobrozdáním hygieny jako neinfekční. Rozhodně jsme nikoho neohrozili, nebylo tam žádné riziko," připomněl Šob.

Schilb pálil proti rodné zemi. Asi nebyli připraveni na 37letého kluka, hlásil. Bude pokračovat?

Problémům však ještě nebyl konec. „Po vítězném utkání s Íránem vyšel pozitivní test Schilbovi, přestože předtím měl sedm negativních výsledků v řadě," sdělil Šob. Pro 37letého hráče to znamenalo vynucený přesun z olympijské vesnice do covidového hotelu a celé mužstvo se ocitlo na den a půl v naprosté karanténě. „Byli jsme úplně odděleni od české výpravy, ani do jídelny jsme nesměli," prozradil Ginzburg.

Při opakovaném rozboru Schilbova vzorku ale došli japonští lékaři k tomu, že jde o výskyt zbytku viru po prodělané nemoci a v důsledku extrémní zátěže v úvodním utkání turnaje. „Tím ho propustili z izolace, ale před zápasem s Francií prakticky neexistovala možnost nějaké společné přípravy národního týmu," poznamenal Šob.

Záhadný Peking. Bude na příště olympiádě očkování fakticky povinné?

Do logického kontextu se tedy teprve nyní dostává koučova věta bezprostředně po porážce s Francouzi. „Máme problémy, o kterých nikdo neví, moc jsme tu netrénovali," prohlásil tehdy Ginzburg v Tokiu bez bližšího upřesnění. „Nechtěli bychom kolem té věci nijak mlžit, ale nemělo ani smysl šířit nějakou hysterii, proto teď otevřeně říkáme, co a jak jsme před Tokiem i potom v dějišti her museli řešit. Někdy to byly až absurdní situace," uzavřel Šob.

kez, Sport.cz, Právo

Časová osa: Basketbal

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.