NBA ani v této sezoně nebude testovat basketbalisty na marihuanu

7. října 2021 09:25

Vedení NBA se s hráčskou asociací NBPA dohodlo na tom, že stejně jako v minulé sezoně nebude ani v novém ročníku testovat basketbalisty na marihuanu. Pokračovat bude testování na látky zvyšující výkonnost a drogy typu metamfetaminu, kokainu a opiátů.

 

Gary A. Vasquez, Reuters

NBA zastavila testování loni v březnu, kdy byla liga přerušena kvůli koronavirové pandemii. Poté se s hráčskou unií dohodla na testování na látky zvyšující výkonnost při dohrávce sezony v "bublině" v Disney Worldu na Floridě, ale marihuana už na seznamu látek nebyla a od té doby se na něj nevrátila.

O dekriminalizaci marihuany se na politické úrovni hovoří už léta, více než polovina států USA držení malého množství této látky nepostihuje. O přezkoumání statusu konopí coby zakázané látky se debatuje i ve sportovním světě. Expertní skupinu kvůli tomu vytvořila i Světová antidopingová agentura (WADA), na jejímž seznamu zakázaných látek marihuana i pro rok 2022 figuruje.

Satoranský v přípravě na NBA vstřelil za Pelicans tři body, všechny ze šestek

Marihuana se dostala do centra pozornosti před olympijskými hrami poté, co kvůli jejímu užití přišla o start v Tokiu horká favoritka na sprinterské zlato Sha'Carri Richardsonová. Pozitivní test měla při americkém šampionátu v Eugene, po němž následoval měsíční zákaz startů.

ČTK

Časová osa: Basketbal

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.