Nymburský basketbalista Tůma se léčí s roztroušenou sklerózou

10. října 2021 10:15 - Nymburk

Nymburský basketbalista a člen širšího kádru reprezentace Jakub Tůma se léčí s roztroušenou sklerózou. Lékaři mu autoimunitní onemocnění diagnostikovali v tomto týdnu, konec kariéry třiadvacetiletého hráče by to ale znamenat nemělo. Na počátku léčby bude mistrovskému týmu chybět, ale už na konci října by mohl být Středočechům opět k dispozici.

Basdketball Nymburk

"V pátek jsem začal s léčbou. Je to nemoc na celý život, ale bylo mi řečeno, že dnešní medicína je na tom tak dobře, že mě udrží bez nějakého omezení při normálním životě. Nemělo by mě to nijak omezovat," uvedl Tůma.

Roztroušenou sklerózu, při níž imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu, se nedá vyléčit, ale lze potlačit většinu příznaků a zpomalit zhoršování stavu. "Za týden bych měl začít pomalu trénovat. Léčba by mi měla pomoci zabránit nějakým komplikacím a normálně bych měl dál fungovat s týmem jako dřív," pokračoval Tůma.

Basketbalisté Nymburka si hladce poradili s Ústím nad Labem

Litoměřický rodák měl potíže už během přípravy, kdy při únavě začínal vidět dvojitě. „Na očním mi nic nenašli. Tak jsem šel na neurologii, udělali mi magnetickou rezonanci mozku a tam se objevil zánět na několika místech včetně krční páteře a zadní části mozku, což právě ovlivňuje vidění. Pak mi udělali lumbální punkci, což byla nejvíc nepříjemná bolest, jakou jsem kdy zažil. A tam se ukázalo, že zánět je autoimunitní onemocnění, čili roztroušená skleróza," popisoval Tůma.

Jak vypadá léčba? „Začnu třemi dávkami kortikosteroidů. Pak budu užívat prášky, které by měly bránit dalšímu vzniku zánětu. Měly by to potlačit a mělo by být vše v pohodě," dodal Tůma.

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let).

Nejznámějším případem basketbalisty s roztroušenou sklerózou je Pavel Miloš. Dnes dvaačtyřicetiletý bývalý reprezentant patří mezi nejlepší střelce v historii české ligy. Dokonce v roce 2005 byl blízko NBA. V závěru kariéry ho ale brzdily zdravotní potíže, ze kterých se vyklubala roztroušená skleróza. Dokázal se však po kratší pauze vrátit a normálně hrát nejvyšší soutěž.

„Po konci kariéry chvilku trénoval na USK, kde jsem se s ním setkal. Kdybych to o něm nevěděl, tak bych to na něm nepoznal. Rád bych to s ním probral, protože chci znát pohled více lidí, u kterých se tohle projevilo. Přijde mi, že to na každého působí jinak. Je to hodně individuální," řekl Tůma.

Věří, že léčba zabere a brzy opět bude hrát. Chtěl bych stihnout domácí zápas Ligy mistrů s Igokeou 26. října. Ale kortikosteroidy působí na každého jinak, tak uvidíme. Chci hrát proti Igokee, je to možné, ale nechci nic slibovat," dodal.

Tůma přišel do Nymburka z USK Praha v roce 2019, ve kterém byl také zařazen do širšího reprezentačního kádru. V české nejvyšší soutěži odehrál 142 zápasů s průměrem 5,7 bodu na utkání. Letos absolvoval s národním týmem finální přípravu na olympijský turnaj, poté co trenér Ronen Ginzburg preventivně rozšířil kádr i kvůli hrozbě rozšíření koronavirové nákazy.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.