Rubriky:

Běžkyně sobě

Statisticky je mezi mrtvými, ale ona se ocitá na vrcholu světa

23. června 2015 09:09 - Praha

Už tu byla, psali jsme o ní. A je tu zase. Prostě je zajímavá, příběh, který stále nabízí inspiraci. Američanka Harriette Thompsonová přežila rakovinu. Uběhlo pár let a stala se nejstarší ženou, která kdy doběhla maratón. V San Diegu si zapsala před pár týdny čas 7:24:36. Je jí 92 let! Mnozí běžci vyhledávají rady od renomovaných a úspěšných trenérů, ale proč si nevzít pár pohledů od této dámy, která je také vášnivou pianistkou.

 

Paul Nestor, ČTK/AP

"Pořád si říkám, proč se z toho dělá takový povyk? Opravdu jsem neměla nějaký skvělý čas," rozpovídala se s odstupem několika dní pro Newsweek. "Ve skutečnosti ten rozdíl je můj věk," přiznává běžkyně. Ano, v tomto věku zaujme její datum narození. O tom není pochyb.

S úsměvem přepsala historii. Je nejlepší na naší planetě!

Dosud nejstarší ženou, která zvládla maratónskou trať dlouhou 42,195 kilometru, byla jiná Američanka Gladys Burrillová. Maratón v Honolulu absolvovala v roce 2010 ve věku 92 let a 19 dní.

Měla potíže, ale nepřestala

Thompsonová začala s maratónem v roce 1999, bylo jí šestasedmdesát let. O šest let dříve se pokoušela o běhání. Ano, bylo jí sedmdesát! Chladné počasí, problémy s botami, šlachami, ale vydržela, vytrvala. Dnes se díky svému věku a houževnatosti řadí mezi běžecké celebrity. Neznamená, že když jste statisticky mezi mrtvými, nemůžete být živou inspirací. V letech 2005 až 2010 bylo podle OSN na čele v očekávané délce života Japonsko. Šlo o 82,6 roku.

"Musela jsem zvednout ruce a vypadat, jako bych byla připravena ke startu," říká o jednom ze svých startů, když pózovala fotografům. Přesně jako ti nejlepší, ti o šedesát let mladší. "Každý ke mně chodil, znali mě, protože jsem tak stará."

San Diego Rock 'n' Roll Marathon běhá každý rok, s výjimkou roku 1998, když byl první ročník. Poté v roce 2013, to procházela ozařováním kvůli rakovině. Ať má, kolik má, když se blíží konec závodu, přemýšlí, jak proběhne cílem. Rtěnka nechybí. Žena se v ní stále nezapře.

Zastavuje a fotí se s fanoušky

Své poslední metry má ve spojení se slavným pilotem. Tím je Charles Augustus Lindbergh, známý také jako Osamělý orel. Americký letec, který jako první sólo přeletěl Atlantický oceán v roce 1927.

"Cítím se skvěle, jako bych byla na vrcholu světa. Nechci běhat maratón každý den, ale vidím obrovský rozdíl. Jen chci všechny povzbudit, kdo může jít ven, ať jde opravdu cvičit."

Thompsonová je bývalá pianistka narozená v Carlisle, v Pensylvánii, má pět dětí a deset pravnoučat. Běhá i se svým synem a v dnešní době selfie, musí někdy během závodu i zastavit, lidé a fanoušci se s ní chtějí fotit. "Jestli mohu dělat cokoliv užitečného v tomto věku, tak to je fajn. Jsem pro," usmála se paní, která je necelých osm let od stovky.

lik, Sport.cz

Chtěli byste mít elán jako tato žena?


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce