Boubelka rozproudila vášně. Přijde konec dokonalých těl?

31. července 2015 13:30 - Praha

Mýty nás provázejí celým životem. Srovnáváme se, řešíme, někdy propadáme panice. Kolem nás jsou jen dokonalá těla. Proč? A je to opravdu tak? Není, ale mediální masáž má svoji sílu, která umí zaútočit na správná a citlivá místa. Občas se ale najde pokus, který jde proti proudu, chce zvednout emoce. Příkladem může být dámský běžecký časopis Women's Running.

 

Women's Running

Tento populární časopis, který má na facebooku téměř 700 tisíc přátel, neumístil na titulní stranu svého posledního čísla dokonalou běžkyni, ale modelku větší velikosti Ericu Echenkovou. Pro mnohé překvapivý marketingový tah. Ten ale zafungoval. Kolik je opravdu dokonalých běžkyň a kolik sportovkyň větších velikostí čtyřicet plus?

Ultra fit žena, muž. Trend, který si frčí v našem světě, přitom takových „bezchybných" těl jsou jen dvě procenta. Sami si můžete spočítat, o jaké jde číslo, když je nás na Zemi sedm a půl miliardy.

Expertka na image těla a spisovatelka Harriet Brownová, autorka knihy Body of Truth and Brave Girl Eating, nabízí touto fotografií jiný pohled. „Tato titulní strana posílí a připomíná mnoho žen, které nejsou štíhlé a nemají vypracované buchty na břiše. Ukazuje nám a dává něco pozitivního pro jejich zdraví a pohodu. Je zde jednoznačné poselství, že běžci jsou různých tvarů a velikostí," řekla Brownová pro bbc.com.

Skoro plakala, když viděla obálku

Reakce na tento výtisk na sebe nenechala dlouho čekat. "Skoro jsem plakala, když jsem otevřela schránku a tam viděla na titulní stránce silnou dívku, jako jsem já. Děkuju womensrunning," byla dojatá na sociální síti uživatelka shookie326. A další se přidala. „Zajímalo mě, jestli můžu běžet. Možná je na čase přestat se bát, co si myslí ostatní a prostě to udělat."

Podle Brownové modelka větší velikosti inspiruje další ženy k výkonu, tréninku, běhání, což je dobrá věc - dokonce, i když nedojde ke ztrátě hmotnosti. „Je tu tuna důkazů, že fyzická aktivita je pro nás dobrá bez ohledu na to, jaká je naše váha a zda vede k hubnutí. Některým lidem opravdu záleží na zdraví, proto chceme motivovat všechny lidi všech velikostí, aby byli aktivní," vysvětlila Brownová.

„Je zde stereotyp, že všichni běžci jsou hubení, ale tak to prostě není. Běžci mají různé tvary a velikosti. Můžete se jít postavit k cílové čáře závodů od pěti kilometrů k maratónu a uvidíte to," přidala se editorka časopisu Jessica Seborová. „Bylo pro nás velmi důležité toto oslavit."

lik, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce