Rubriky:

Běžkyně sobě

Běžkyně a žárlivý partner. Jak na něj?

25. srpna 2015 13:27 - Praha

Jak to vlastně je? Protiklady se přitahují nebo si bude lépe rozumět s mužem, který má alespoň podobné koníčky? O tom bychom mohli dlouze polemizovat, jisté ale je, že pokud je vaším koníčkem běh, spolyká vám mnoho času – a přítel žárlivka by vás mohl svým chováním pořádně doběhnout.

 

David Taneček, ČTK

Pokud vás neustále bombarduje nepříjemnými otázkami, kam jdete běhat a s kým a kdy se vrátíte, měla byste zbystřit a popřemýšlet, zda nevzít nohy na ramena dřív, než bude pozdě.

Takový partner vám totiž může pořádně znepříjemnit život. Je jasné, že vám váš koníček nemůže zabírat naprostou většinu vašeho volného času – v takovém případě by vám přítel „spílal" vcelku oprávněně. Jestliže se však jeho žárlivá povaha projevuje při sebemenší nevinné informaci, otestujte ho. „Existují dva typy žárlivosti – chronická a běžná. Problematická je chronická žárlivost, kdy máte neodůvodnělý strach ze ztráty partnera a nejste schopni se žárlivosti zbavit, i když sebevíc chcete. Vzniká někdy již v době dětství, také během prvních vztahů, ve kterém můžete mít negativní zkušenosti," říká životní koučka Lenka Černá.

Žárlivost je nemoc. Postupně, ale důkladně vám rozloží a zničí váš partnerský vztah. Tam, kde byla láska a zalíbení, se usídlí strach a výčitky. Důležité je řešit takovou situaci hned v počátku, žárlivost podle psychologů nemá ve vztahu co pohledávat a s láskou vůbec nesouvisí.

Rady pro partnera žárlivce

• Prevencí žárlivosti je odloučení neboť jak je známo, odloučenost partnerů oslabuje vzájemné žárlivecké napětí.
• Obvykle oběť na počátku žárlení žárlivce konejší a ujišťuje, je to však jen krok k rozvinutí žárlivosti.
• S žárlivcem nediskutujte. Řekněte jednu dvě věty a ukončete debatu.
• Pokud následuje pronásledování, nezbývá nic jiného než říci: „Přestaň nebo odejdu."
• Trénujte kondiční odloučení – na večer, na víkend.
• Podporujte partnera v jeho koníčku, zálibě.
• Respektujte intimitu svého partnera a zároveň hajte tu svoji, nepřistupte na žárlivcovu snahu zrušit meze intimity.
• Je-li situace již zacyklená, nezbývá nic jiného než říci: „Začni se léčit a uzdrav se nebo se budeme muset rozejít."
• V žádném případě si nedělejte ze života peklo.

Relativně nejnormálnější žárlivost, kterou zná většina z nás, přichází poté, co byla nevěra protějšku s jistotou prokázána. Máme-li proč, je samozřejmě normální si s mírou zažárlit, dát průchod pocitu, který je složen ze strachu o ztrátu milované osoby, z narcistického zranění našeho ega, z hněvu na soka v lásce a z hněvu na milovanou osobu a ze sebekritiky.

Co je a není normální reakcí, určují společenské normy, v nichž se pohybujeme. V 11. století by manžel cizoložné ženě nejspíš uřízl nos i uši. Dnes je "normální" vyjádřit nespokojenost pouze verbálně, takže obvykle dojde k hádce.

Je dobré si uvědomit jednu zásadní věc: člověk nemá právo zásadně omezovat jiného člověka. Život se žárlivcem a despotou dříve či později přináší do vztahu lež, přetvářku, hádky, ztrátu důvěry, výčitky, pláč, vydírání atd., které nakonec vztah rozvrátí a zničí.

Ženy mohou své partnery utěšit – vždyť běháním získávají pěknou a pevnou postavu, která se jim na nich tolik líbí. Anebo kupte svému milému běžecké boty a alespoň občas vyběhněte společně.

Markéta Lyachová, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce