Na drsném Nisamarathonu potvrdili nadvládu. Pak odpadli

8. června 2021 11:34 - Liberec

Na řece Nise znovu kralovali. Upravíme-li slavnou hlášku, že fotbal hraje 22 lidí a vždy vyhrají Němci, na extrémním závodu Nisamarathon zase dominuje liberecká dvojice Jan Pavliš a Petr Jonáš. Vodácko-drsňácký závod korytem řeky Nisy absolvovali již počtrnácté a z toho proběhli cílem nejrychleji dvanáctkrát! 20. ročník zvládli za 6:08:50.

 

Jaroslav Appeltauer

„Letos si toho ceníme hodně a upřímně nás to i překvapilo, protože jsme šli do závodu s tím, že se nám vyhrát spíš nepovede," přiznal Jan Pavliš. Podruhé se totiž na start dostavil i účastník mistrovství světa v Adventure Race Pavel Štryncl s Janem Císařem, kteří před pěti lety Pavliše s Jonášem porazili.

„Chtěli jsme jim porážku vrátit, takže jsme rádi, že se nám to povedlo. Hned v cíli jsem si to však vůbec neužil, protože po dojezdu mi bylo hrozně blbě od žaludku," přiznal Pavliš s tím, že jeho tradiční parťák „zalehl" po závodě také. Chytit při mnohahodinové dřině v mnohdy špinavé vodě infekci do zažívacího traktu totiž není těžké...

Dvojice Jan Pavliš a Petr Jonáš zdolává jeden z největších jezů na trati u liberecké spalovny.

Jaroslav Appeltauer

Pravidla běžecko-vodáckého závodu jsou jednoduchá. V Proseči u Jablonce nad Nisou závodníci vstoupí do ještě nesjízdné Nisy a po mnohahodinové dřině vystoupí o necelých 40 kilometrů dál na Trojmezí za jezerem Kristýna u Hrádku nad Nisou. Závodníci nesmí koryto řeky opustit, ani přijmout pomoc ze břehu. Poměr běžecké a vodácké části závisí na aktuálním množství vody.

Jeden z posledních náročnějších úseků pár kilometrů před cílem na Trojmezí.

Jaroslav Appeltauer

„Když jsme se v roce 2007 o závodě dozvěděli poprvé, hned jsme si říkali, že je přesně pro nás. Považujeme se totiž za dobré vodáky, máme za sebou několik vodáckých expedic a Nisu jsme samozřejmě jezdili už předtím," poznamenal Pavliš. Při premiéře však skončili až čtvrtí. „Od té doby vždy pár dnů před závodem trénujeme, poctivě prohlížíme všechny jezy, promýšlíme, jak je překonáme a nacvičujeme je," prozradil.

A od roku 2008 pouze s jednou výjimkou vítězí. „Ale je to psychicky těžké neustále obhajovat. Nejsem závodník, už několik dnů před startem mám nervy. Nechcete to někomu přenechat úplně zadarmo," přiznal Pavliš s tím, že příští rok se však na start se svým tradičním parťákem dostaví znovu. „Dokud to půjde, chceme jezdit. Je to naše srdcovka," uzavřel.

Hodně úseků na Nisamarathonu je nesjízdných, jejich celková délka závisí na množství vody. Na 20. ročníku tradičního závodu teklo korytem dostatek vody.

Jaroslav Appeltauer

Hynek Preisler, Sport.cz, Právo

Časová osa: Běhání

Filtr článků - Běhání


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Podsekce:

         

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..