Rubriky:

Co na talíř

Živě

Tenhle kořen se stane vaší srdeční záležitostí!

27. října 2015 07:24 - Praha

Možná jste také zastánci „prasečí teorie“, která říká, že každá zelenina je dobrá. Ovšem jen v případě, že ji předtím pozřel čuník jateční velikosti. Až na vlastní tělo poznáte účinky červené řepy, rychle změníte názor. Třeba už jen kvůli té rychlosti. Červená řepa totiž běžcům pomáhá i v této oblasti.

 

Profimedia.cz

Červená řepa je takový obyčejný kořen, mohlo by se zdát. Ale není. Někteří vědci ji dokonce řadí mezi superpotraviny. Rudý zeleninový bratr je totiž nacpaný betainem a dusičnany. Kyselinou listovou a železem. Je to obr ve světě zdraví kardiovaskulárního systému. Pokud se stanete pravidelnými požírači červené řepy, zabráníte kornatění svých tepen, podpoříte činnost jater a posílíte své vlásečnice. V neposlední řadě se řepě připisuje také preventivní účinek proti demenci.

Největší radost červená řepa dělá běžcům ještě z jiného důvodu. Zvyšuje totiž výkonnost těchto atletů, a to převážně proto, že zvyšuje schopnost těla využívat kyslík přijatý ve vdechnutém vzduchu.

Obzvláštní jásot sklidí řepa rudé barvy v řadách vytrvalostních běžců. Ukázalo se totiž, že řepa zkonzumovaná těsně před výkonem dokáže zvýšit výdrž lidského těla až o 16 %. Zároveň tato zelenina zlepšuje toleranci těla vůči zátěži s vysokou intenzitou.

Nač tedy čekat? Kořen barvy trenýrek cvičenců spartakiády lze vařit, nakládat, péct, přidávat do salátů, jíst jen tak zcela syrový... Bezpracné zvýšení výkonnosti snad stojí za překonání nějakého toho traumátka, které nám paňčitelky v souvislosti se salátem z červené řepy kdysi přivodily ve školní jídelně, co říkáte?!

kü, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce