Dravec, do kterého se rádi zakousnete

25. listopadu 2015 12:59 - Praha

Pokud jde o běžce, jejich péče o zdraví zahrnuje tři témata: klouby, srdce a mozek. Ano, mozek potřebují také, běhá se totiž ‒ jak známo ‒ převážně hlavou. Jak tyto tři mouchy srazit k zemi jednou, efektivní ranou? Odpověď je dravá.

 

Profimedia.cz

Na běžcovy klouby, na jeho srdce i mozek mají blahodárný vliv omega-3 mastné kyseliny. Jedním z jejich největších zdrojů je dravá mořská ryba, jejíž hejna člověk každý rok sníží v objemu přes pět milionů tun ‒ makrela. Pomiňme fakt, že se její maso zhusta dostává do konzerv se žrádlem pro kočky. Při troše hledání ji jistě objevíte v regálu supermarketu i v „lidské" variantě.

Málokdy se podaří dostat se k této až 45 centimetrů dlouhé rybě v čerstvém stavu, kdy má ještě svěží, jasná a přátelská očička nad hubou plnou jemných ostrých zoubků a nevydává žádný podezřelý zápach. Uzená varianta této dobrůtky je pouze pro odvážné jedince, kterým nevadí charakteristický odér zlatavé mořské nádhery. Nejsnadnější varianta bude tedy ta v konzervě.

Makrela je také bohatým zdrojem vitamínu B12 a její konzumace účinně přispívá ke zmírňování symptomů Alzheimerovy choroby nebo ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou).

Pokud si dopřejete makrelu jednou až dvakrát týdně, můžete si prý být jisti zdravým srdcem, krevním tlakem v normálních hladinách a nízkým cholesterolem. Kardiovaskulární choroby se tak u vás doma na nikoho nedozvoní. Existuje dokonce vědecká studie, jež tvrdí, že dvě či více porcí mastných ryb typu makrely týdně může významným způsobem redukovat riziko ztráty zraku.

Nutno říci, že pravidelná konzumace tohoto strunatce nijak nezatíží ani váš rodinný rozpočet. Cena konzervy v supermarketu jen zlehka převyšuje částku 40 korun, uzená vyjde na 130 za kilo. Takže ještě dříve, než si po vyčerpávajícím tréninku objednáte další Big Mac, se zamyslete nad tím, zda by vám více neprospěla zdravá Mac Rela.

ČTĚTE ZDRAVĚ TAKÉ:
Chcete běhat do sta let? Buďte jako veverky!
Lékaři bijí na poplach: Sezení zabíjí, pohyb léčí
Tenhle kořen se stane vaší srdeční záležitostí!

kü, Sport.cz

Jíte pravidelně ryby?


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce