Živě

Vánoční granát, který vás dostane zpět do formy

16. prosince 2015 07:04 - Praha

Blíží se nám Vánoce. Kromě banánů a mandarinek mají lidé tyto svátky ‒ hlavně ti, co už něco pamatují ‒ spojeny také s ananasem. Je to vítaná příležitost, jak vidět tyto plody i z jiného úhlu než jen na plátku nějakého masa v restauraci nejisté cenové skupiny. Ačkoli u nás ananas ještě nemá vybudovanou takovou tradici, neměl by uniknout naší běžecké pozornosti. Má v sobě totiž něco, co nám může pomoci.

 

Profimedia.cz

Ananas, respektive plod ananasovníku chocholatého, je původně doma v Jižní Americe. Odsud si také přivezl i své mírně poupravené jméno. Stačilo jen trocha toho křížení ‒ a extra sladká odrůda, kterou si dnes můžeme koupit jak v syrovém, tak zakonzervovaném stavu, byla na světě. Bystrý selský (či spíše plantážnický) rozum říká, že syrové plody by měly být lidskému zdraví prospěšnější, neboť konzervování některé důležité látky ničí.

Ananas (Pineapple) byla přezdívka amerického granátu Mk 2, hojně používaného během 2. světové války či války ve Vietnamu.

Sazenici ananasovníku může trvat i dva roky, než plod dosáhne své plné velikosti. O to větší radost ale způsobí na nejen vánoční běžecké tabuli. Odhlédneme-li od přeslazených plechovkových variant, obsahuje ananas překvapivě málo cukrů, zato však představuje chutné balení draslíku, hořčíku a vápníku. Z vitamínů převládá C (u čerstvého plodu, vitamín C se teplem při konzervování ničí).

Tip indiánské babičky: Pokud chcete, aby vám koupený ananas dříve dozrál, postavte jej ve spižírně hlavou vzhůru ‒ na jeho listnatou korunu.

Co ale z ananasu dělá naprostou jedničku mezi plody, je enzym bromelin, který hraje významnou úlohu při regeneračních procesech. Bromelin je silně protizánětlivá látka, mírní otoky a bolest, urychluje hojení tkání. A ananas, co se právě bromelinu týče, nemá ve světě ovoce a zeleniny konkurenci. To z něj činí naprosto perfektní „podoběhovou" potravinu. Dříve než se večer po svých závodech či nějakém tom ultra podíváte na dno nejedné piňakolády (rum, ananasová šťáva, kokosový krém), zahryzněte se raději do nějakého čerstvějšího plodu ananasovníku chocholatého. Svému ztrápenému tělu tak prospějete mnohem více.

Další pozitivní účinky ananasu:
• pomáhá při průjmech a střevních příhodách
• ulevuje slinivce
• rozpouští krevní sraženiny
kü, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce