Rubriky:

Co na talíř

Zázračná bylina z vaší zahrady pomáhá zvyšovat výkony

22. ledna 2016 07:00 - Praha

Tou zvláštní bylinou jako z pohádky je máta. Při vědeckých testech působila překvapivě velká zlepšení běžců. Přírodní produkty mají jistě své kouzlo, to se může stát. To by snad ale nebylo to nejpřekvapivější. Do kolen vás dostane neobvyklý způsob podání ‒ a přitom velmi jednoduchý.

 

Profimedia.cz

Máta peprná je i u nás dobře známé a rozšířené „bejlí". Je to takové to zelené, co obvykle odstraňujete ze svých omáček či moučníků v drahých restauracích a jediná věc, kde ji opravdu snesete a kde vám snad i chutná, je mojito, míchaný alkoholický nápoj.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Babky kořenářky využívají mátu při navracení zažívacího traktu zpět do formy. Máta ale také blahodárně působí při odbourávání stresu, nespavosti či bolestech hlavy. V její silici je hlavně mentol, který nalezneme v mnoha výrobcích potravinářského i kosmetického průmyslu ‒ v masážních gelech, ve žvýkačkách, zubních pastách a podobně.

Nyní ale studie publikovaná v European Journal of Applied Physiology zkoumala účinky máty při inhalaci mentolového výtažku. Určitě vám to přijde jako pěkná ptákovina, ale nejlepší ultraběžci světa už spontánně na vliv čichového ústrojí na výkon přišli. Vzpomeňme kupříkladu Yiannise Kourose, který je znám tím, že si při závodech přičichával k flakonu s oblíbenou voňavkou. A jeho výkony? Dlouholeté, trvající světové rekordy na všech tratích a površích od 100 mil po šestidenní ultra.

ČTĚTE TAKÉ: Tenhle kořen se stane vaší srdeční záležitostí!

Publikovaná studie zkoumala běžce pohybující se v teplotně náročných podmínkách (nesnesitelná vedra). Dvěma kontrolním skupinám dávala každých deset minut čichnout k tajemnému roztoku. Jedné skupině k mentolovému výtažku, druhá skupina dostávala pouhé placebo. A výsledky? Skupina běžců čichajících mentol měla lepší vytrvalost o celých devět procent!

No, nestálo by to za vyzkoušení? Takže hned, jak sleze sníh, vrazím si do každé nosní dírky jeden tikťak (také obsahuje mentol) ‒ a jdu na to!

kü, Sport.cz

Začnete si čichat k mátě?


Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce