Rubriky:

Ladíme

Kolenem sem, kolenem tam. Pečujeme o jeden z nejdůležitějších kloubů (III)

22. srpna 2018 12:11 - Praha

Kolenní kloub je natolik důležitá konstrukční součástka každého běžce, že si jistě zaslouží naši pozornost i třetí díl seriálu věnovaného přímo jemu. Prvním dílem nás provedl odborný lékař a seznámil nás s kloubem a jeho složením i správným fungováním. Další slovo má odborný trenér, který nás provede nejrůznějšími cviky na posílení, rozhýbání a stabilizaci kloubu pro případy, kdy koleno správně fungovat přestalo.

Sport.cz

Jednotlivé cviky, které si zde představujeme, nemusí zdaleka představovat jen a pouze účinnou rehabilitaci po úrazu nebo dokonce po operaci. Všechny je může vykonávat i osoba naprosto zdravá a využít jejich profylakčního účinku, tedy cvičit je jako prevenci nejrůznějších zranění.

Zpráva, z níž padnete na kolena: Běh kloubům prospívá

Předchozí díl představil cvik, při němž si vystačíme s hmotností vlastního těla. Nyní vám chceme ukázat další cvičení, ke kterému už budete potřebovat drobnou pomůcku ‒ odporovou gumu. Tu můžete pořídit ve sportovním obchodě už za pár desítek korun.

Pokud trenéra ve videu uslyšíte mluvit o VMO, pak vězte, že má na mysli Vastus medialis obliquus. Vastus medialis je vnitřní hlavou čtyřhlavého stehenního svalu, kvadricepsu. Samotná hlava VM je složena ze dvou funkčně odlišných částí. Jedna z nich propíná kolenní kloub, druhá stabilizuje čéšku. Právě proto se na VMO zaměříme i v tomto díle.

Kolenem sem, kolenem tam - I. díl
Kolenem sem, kolenem tam - II. díl

Poloviční, později také hlubší dřep doprovází aktivní tlak proti tahu odporové gumy. Ten příhodně aktivuje právě VMO. Chodidla jsou od sebe vzdálena zhruba na šířku ramen. Špičky chodidel nesměřují úplně vpřed, ale jsou mírně vytočené do stran. Při samotném cviku je důležité udržovat páteř co možná nejrovnější. Pozor si dáváme hlavně na bedra, aby se neprohýbala.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v biatlonu 2020

51. mistrovství světa v biatlonu se koná od 12. do 23. února 2020 v italském středisku Antholz-Anterselva. V areálu Südtirol Arena se uskuteční celkem 12 závodů, v nichž se představí Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a další čeští reprezentanti.

Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce