Rubriky:

Ladíme

Před sportem raději moc nemyslete!

14. října 2018 08:55 - Praha

Mentální zátěž může negativně ovlivňovat fyzické výkony sportovců. Jedna z odborných studií prováděná evropskými experty přinesla zajímavé potvrzení již dřívějšího předpokladu, že mentální a fyzická výkonnost jsou vzájemně provázané. Přesto určitě překvapí, do jaké míry uvedené platí. Znamená to snad, že bychom před důležitými závody raději neměli moc myslet?

 

Profimedia.cz

No, v zásadě ano. Dle principu předběžné opatrnosti bychom se měli vyhýbat složitějším intelektuálním počinům. Mentální únava totiž může urychlit nástup únavy fyzické. A jak na to vědci přišli?

Zlepšování paměti pomocí běhu? Realita, říkají vědci

Skupina probandů měla jednoduchý úkol ‒ uběhnout pět kilometrů na běžeckém páse libovolným tempem. Pás byl zvolen z důvodů maximálního dodržení stejných podmínek při měnícím se zadání, které běhu samotnému předcházelo. Ještě před fyzickým výkonem podstoupili testovaní v zásadě jednoduchý test. Jejich kognitivní schopnosti byly podrobeny zkoumání na dvou odlišných úrovních.

Základem testu kognitivních funkcí (mentálního vyčerpání předcházejícího fyzickému testu) byl takzvaný Stroopův test. Při něm se testovaná osoba musí poprat se svými automatickými reakcemi a značně se soustředit. Probandům byla promítána nejrůznější slova vykreslená v nejrůznějších barvách, přičemž jejich úkolem bylo stisknout tlačítko s odpovídající barvou slova, bez ohledu na jeho význam. Na slovo „červená" vyvedené v zelené barvě tak bylo správnou reakcí zmáčknutí zeleného tlačítka.

Alkohol nejspíš vede lidi ke sportu. Stejně jim ale neprospívá

Jednoduše vypadající úkol je ve skutečnosti mentálně náročný, protože vyžaduje potlačení automatické reakce, kdy má lidský mozek tendenci reagovat spíše na význam samotných slov než jejich barvy. Naše schopnost správně identifikovat barvy je tak matena a reakční doba se prodlužuje.

Druhá sada testů už měla jednotlivá slova v odpovídající barvě, takže například nápis „žlutá" byl skutečně vykreslen žlutou barvou. Potlačování automatické reakce tak nebylo potřeba.

Hra na city? V budoucnu to nejspíš bude běžná příprava sportovců

Při následných testech měla skupina probandů po těžším testu (vyžadujícím potlačování automatické reakce) subjektivní pocit větší zátěže. Objektivně vykazovali o 6 % nižší rychlost než skupina s lehčím testem. Před během na páse ale mezi skupinami neexistoval rozdíl v subjektivním vnímání obtížnosti barevného testu.

Vědci tak dedukují, že se i krátká fáze mentální zátěže může negativně projevovat na naší výkonnosti, ačkoli my žádné mentální vyčerpání ještě ani subjektivně nepozorujeme. Šest bodů ze sta není žádné závratné číslo, ale pokud budeme uvažovat třeba o maratonu za tři hodiny, jde tady už o poměrně bolestnou ztrátu téměř celých jedenácti minut!

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce