Rubriky:

Ladíme

5 rad, jak u běhání zůstat i na podzim aneb Vzdorujeme živlům a blbé náladě

12. listopadu 2018 12:17

Podzim pro někoho není zrovna ideální roční období na rozvíjení sportovních outdoorových aktivit. Raději by stále ještě letní písečné pláže, příjemné teploty na kraťasy a triko, vlasy rozcuchávané vlahým větříkem. Pravdou ale je, že ve světě dlouhého běhu je právě podzim nejproduktivnější. Stejně jako příroda i běh začíná vydávat plody a dobří hospodáři je sklízejí. Třeba ve formě vítězství v závodech nebo osobních rekordů na delších tratích. Jak zažehnat podzimní splín?

 

Profimedia.cz

1. Udržujte vysokou motivaci

Vždy, když cítíte, že byste měli jít běhat, ale do toho marastu se vám zkrátka nechce, si vzpomeňte na ty báječné pocity, které vás čekají hned za dveřmi po návratu. Tělo se během několika minut zahřeje, dostane se do příjemné pohody bez ohledu na rozmary počasí a vy si začínáte pohyb užívat. Vítr ani déšť najednou nevadí. Anebo jinak: Když na pár chvil zažijete nepohodlí, o to více si pak vychutnáte teplou sprchu po doběhu a zcela zasloužené rozvalování se na gauči. To nejtěžší je odhodlat se a udělat první krok mimo svou komfortní zónu. Pak už jde všechno samo.

2. Dejte si konkrétní cíle

Po celý rok jste pilně trénovali a teď z toho můžete těžit. Právě podzim je nejlepší na rozšiřování naběhané vzdálenosti. Teď je ten správný čas, kdy zvýšit například své týdenní tréninkové penzum. Přijímáte rádi nové výzvy? Pokud ano, je to skvělé, pokud ne, pojďte to alespoň prozatím zkusit. Možná budete příjemně překvapeni. Co se takhle přihlásit na nějaký méně obvyklý závod? Neobvyklý třeba destinací, délkou, prostředím nebo trasou. Teď je dobrý čas to zkusit. A nezapomeňte ani na vánoční nebo silvestrovské výběhy, fun-runy a jiné. Máte-li závodního ducha, je ten správný čas také na to pokusit se o nějaký osobní rekord.

3. Udržujte svůj běžecký život pestrý

Určitě je správné mít nějakou svoji rutinu, kterou dodržujete. Zvyk je železná košile, ale trochu změny může posloužit i jako vítané koření sportovního života. Zkuste zaexperimentovat se svou rychlostí nebo založením tréninku.

• Běhejte jako britský šampión ‒ Bannisterův mílový nakopávač
• Skandinávský trénink: O fartleku aneb Kde se noha zaprděla? 
• Krůtí sendvič ‒ grilované kopce servírované na plátcích tempa

Vyhledejte si nějakého běžeckého parťáka nebo vyrážejte na pravidelné výběhy s běžeckou skupinou. Udělejte pokus a vyběhněte absolutně bez elektroniky. Nechte doma mobily, hodinky, pulsmetry a krokoměry a běžte jednou jen tak na pocit. Jindy nabourejte trochu svůj stereotyp také změnou trasy. Běháte stále stejnými místy do práce a zpět? Zkuste se někdy odvézt autobusem třeba na druhý konec města a objevovat své okolí zase z jiné stránky.

4. Odveďte pozornost

Někomu může pomáhat nemyslet na vítr, zimu a další nepříznivé okolnosti třeba hudba. Zkuste si do přehrávače stáhnout hudbu svého mládí nebo si pořiďte zajímavou knihu v mp3.

• Pavel Kosatík ‒ Emil Běžec (mp3)
• Joel Cohen ‒ Jak prohrát maraton (mp3) 
• Jak si zpříjemnit dlouhé kilometry

5. Sestavte si kurz pozitivního myšlení

I za nepříznivých podmínek se snažte myslet na něco pozitivního. Třeba na to, že běh udržuje v kondici nejen vaše tělo, ale také ducha. Připomeňte si velmi rozsáhlé pozitivní vedlejší účinky takového běhu. Prociťte, jak blahodárně působí na váš dýchací systém, na cévy a srdce, na mozek a smysly, ale třeba také na imunitu. Něco takového se bude na podzim určitě hodit.

• Imunita a běh: Posiluje trénink obranyschopnost organismu, nebo spíše naopak?
• Staňte se éterickými runnery, nebojte se alternativismu!
• Trénujte v přítomnosti! Dostaňte ze svého tréninku ještě víc!

kü, Sport.cz

Pokračujete ve svých sportovních aktivitách i na konci roku?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce