Rubriky:

Ladíme

Zapomeňte na kadenci! Frekvence střídání kroků není tak důležitá, jak jsme si dlouho mysleli

5. ledna 2019 07:44 - Detroit

Vědecká studie publikovaná nedávno v Journal of Applied Physiology přichází se zajímavými výsledky ohledně tolik diskutované kadence. Frekvence, s níž běžci střídají své kroky, zřejmě nebude hrát až takovou roli, jakou jí po desetiletí přisuzovali sportovci, jejich trenéři a vědci. Nová data bourají zažité stereotypy.

 

Profimedia.cz

Určitě také znáte tu neustále omílanou „pravdu", že efektivní a ideální frekvence je 180 kroků za minutu či více. Toto magické číslo má svůj původ v pozorování běžců na ovále při letních olympijských hrách v roce 1984. Tam tenkrát měli téměř všichni 180 kroků za minutu či více. Údaj se rychle rozšířil a od té doby platil za zlaté pravidlo tesané do kamene. Ale...

Jeden sport šíří v Česku lepší kvalitu života a větší zodpovědnost. Uhádnete který?

Na University of Michigan zkusili zopakovat podobný pokus, trochu více se zamysleli nad interpretací statistických dat ‒ a dospěli k názoru, který je na pohled stejný, a přesto zcela opačný: Průměrná hodnota kadence je kolem 180. A je to údaj absolutně k ničemu. Vědci zkoumali dvacítku špičkových atletů při jejich účasti na mistrovství světa v běhu na 100 kilometrů. Všichni z nich se umístili v top 25.

Záznamy z monitorovacích zařízení byly shromážděny a analyzovány s tímto výsledkem: Průměrná kadence běžce byla 182 kroků za minutu. Trasa sestávala z deseti kol o délce deset kilometrů, přičemž trať byla rovinatá a v potaz se kromě samotných kroků bralo i pohlaví jednotlivců, jejich věk, výška, váha a předchozí běžecké zkušenosti.

Při interpretaci statistických dat se ovšem vědci musí pečlivě vyhýbat všem interpretačním pastem. Jedna z těch nejfrekventovanějších je, že zapomenete na důležitou charakteristiku průměru: Průměr je veličina popisující celek, určitou množinu a absolutně nic nevypovídá o jednotlivcích, jednotlivých prvcích množiny. (Je to úplně stejné, jako když si přečtete, že průměrný plat v České republice je XY korun, ale ve skutečnosti takovou částku skoro nikdo nebere.)

Výzkumníci dospěli k průměrné hodnotě 182. To by mělo být v pořádku. Navíc se číslo kryje i se zažitými představami. Je ale potřeba doplnit další data, abychom údaj mohli chápat správně: Individuální průměrná kadence se pohybovala mezi 155 až 203 kroky za minutu. Jedinci s těmito krajními hodnotami absolvovali 100 kilometrů ve špičkových časech a s výslednými časy lišícími se o drobné minuty (celý závod trvá těm nejlepším přes šest hodin!).

Existuje snad ještě jasnější důkaz pro to, že řídit se obecným číslem, obyčejným aritmetickým průměrem jednotlivých hodnot je nesmyslné a neužitečné? Navíc vědci nenašli žádné statisticky významné souvislosti mezi kadencí a věkem, váhou nebo předchozími zkušenostmi s během. Jediným významným faktorem byla výška. Vyšší běžci dělali delší kroky, ale naopak měli nižší kadenci, zatímco menší běžci s kratšími kroky měli frekvenci vyšší.

Závěr studie je prostý, jednoduchý, krátký a jednoznačný: Neexistuje žádné magické číslo, kterým by se měli řídit všichni.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce