Rubriky:

Ladíme

Olympijská akce kulový blesk rozproudila Česko

25. června 2015 11:15 - Praha

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To vše rozešlete do různých koutů České republiky a tisíce lidí vyběhnou na jeden výstřel, který zazní z rádia. K tomu ve více než dvaceti městech najednou. Akce kulový blesk, občas se dějí zázraky. Ten se stal ve středu v osmnáct hodin. Na 25 tisíc lidí se rozběhlo na startovní pokyn Radiožurnálu. Takto vyběhl T-Mobile Olympijský běh.

 

www.olympijskybeh.cz

Proč to vše? Uplynulo 121 let od založení Mezinárodního olympijského výboru a česká tradice tohoto běhu se dotýká i neslavnějšího československého běžce. U zrodu v roce 1987 stál Emil Zátopek. Olympijský den se neslavil jen v Česku, ale tak v dalších 240 zemích na světě.

„Pouze tři procenta populace se mohou pokoušet o rekordní zápisy, my se snažíme dělat akci pro zbývajících 97 procent," vysvětlil pro Český rozhlas Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Výtěžek z akce poputuje na dobročinné účely.

V Praze se více než tisíc běžců sešlo v parku Ladronka. V nabídce byly tři vzdálenosti - pět a deset kilometrů a dětský závod. Na start se postavilo i několik běžců ze seriálu Fast Foot, kteří měli v nohách sobotní půlmaratón v Olomouci. Další účastníci například sváděli rodinný boj s manželkou, jiní se přišli jen proběhnout a strávit příjmený podvečer.

Olympijští vítězové podpořili Olympijský běh

Když olympijský běh, tak také sportovci, reprezentanti. I ti si po celé republice vyzkoušeli připravané tratě. Běžela také olympijská vítězka skifařka Mirka Knapková. Akci podpořil i halový mistr světa na čtyřstovce, sprinter Pavel Maslák. Do běžeckého se nazula také olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová nebo reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová. Do bojů s časem se pustilo také osazenstvo kapely Kryštof. V každém pořádajícím městě se do akce zapojili místní patrioti a sportovci.

V minulém roce se běhu účastnilo patnáct tisíc lidí, tento rok nárůst okolo deseti tisíc běžců. „Ředitel závodu Imrich Bugár tvrdí, že bychom měli atakovat rekord z brazilského Ria, který je 320 tisíc. To se asi nepovede, ale je to výzva," připomněl ještě před startem Kejval.

Takže za rok?

Libor Kalous, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce