Rubriky:

Ladíme

Bleskový trénink: Krev a hry

20. října 2015 07:00 - Praha

Další díl bleskového seriálu nás naučí trénovat efektivně, a přitom časově nenáročně. Pokud nemáte zrovna času nazbyt, a přesto se chcete udržovat ve formě, či se dokonce i zlepšovat, jste tady správně. Na samotný trénink nám stačí 20 minut. Pojďme na to!

 

asics.com

Jak už samotný název tréninku možná trochu naznačuje, půjde tady o střídání tvrdých, náročných pasáží s pasážemi méně náročnými. Podpoříme tak svou výdrž a naučíme tělo zbavovat se laktátu i pod zátěží. Nohy nás zkrátka budou bolet a my se s tím zkusíme vyrovnat doslova a do písmene za běhu. Vyklusávací pauzy jsou krátké, můžeme tak profitovat také z rostoucí aerobní vytrvalosti.

TRÉNINK - Krev a hry
(zahřátí ‒ alespoň 5 minut, lépe však 10)
3 minuty na doraz (na 100 %)
80 vteřin výklus
3 minuty velmi rychle (na 80 %)
80 vteřin výklus
3 minuty na doraz (na 100 %)
80 vteřin výklus
3 minuty velmi rychle (na 80 %)
80 vteřin výklus
3 minuty na doraz (na 100 %)
(závěrečný výklus ‒ alespoň 5 minut)

Poběžíme pětkrát po třech minutách, přičemž liché úseky jsou obtížné, v maximálních možných rychlostech (na 100 %), sudé úseky běžíme poněkud volněji, ale stále s důrazem na rychlost (na 80 %). Úseky prokládáme 80vteřinovým výklusem.

• Začátečníci zpočátku nepůjdou tak „na krev", ale upraví si náročnost lichých úseků na cca 80 % a sudých na 60 %. Také výklus mohou prozatím nahradit chůzí.

• Pokročilí mohou variovat terén a ideální povrch běžeckého oválu nahradit přírodní stezkou nebo během v kopcích. Pokud už jste hodně silní v kramflecích, můžete také zkusit zkrátit regenerační výklus a nasazovat jednotlivé úseky dříve po sobě.

UPOZORNĚNÍ: Před každým intenzivním tréninkem je nesmírně důležitá zahřívací fáze. Věnujte proto pár minut na konto pomalejšího startu, zahřátí vašeho běžeckého motoru. A po ukončení tréninku zvolna pár minut vyklusejte, ať tréninková jednotka nekončí ostrým střihem maximální vypětí/absolutní uvolnění. Čím starší jste, tím více je pro vaše tělo potřebná i fáze „warm up" a „cool down". Dobré je věnovat pár minut také protahování.

Předchozí díly:
Smrt krásných srnců
Nemilé míle

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce