Rubriky:

Ladíme

O Mortonově noze a paličkových prstech

26. listopadu 2015 07:43 - Praha

„No to je tedy nápad, nastrkat nervy přímo mezi kosti, přírodo…“ posteskne si nejeden majitel tzv. Mortonovy nohy. Přesněji se tomu říká Mortonova neuralgie, protože tu jde o útlak nervu nejčastěji mezi hlavičkami druhé a třetí nebo třetí a čtvrté zánártní kůstky.

 

Profimedia.cz

Tento zdravotní problém se projevuje jako „kámen v botě", brnění či vystřelování do třetího nebo čtvrtého prstu na noze při chůzi, běhu nebo delším stání a vymizí, když si sednete a zujete boty. Postižený nerv je stlačen, dalším drážděním tu vzniká zánět. Nervová vlákna zvětšují svůj objem, čímž je prostor ještě menší a přirozená regenerace horší. Je-li v místě zánět, může noha bolet i nezatížená. To už může být docela vážný problém, jehož neřešením se na postiženém nervu vytvoří jakýsi „uzlík", kterého se tak snadno nezbavíte.

Jaké jsou příčiny?

"Útlak nervu je způsobený propadnutou příčnou klenbou a chronickým mechanickým drážděním kostí nártu o nervovou tkáň", potvrzuje Mgr. Iva Bílková z pražské Fyziokliniky, kam nejen běžci se svými bolístkami přicházejí. O příčné klenbě, ploché noze, příčinách i cvičení jsme již psali v minulých dílech. Vyšší výskyt Mortonovy nohy u žen lze vysvětlit především dvěma hlavními příčinami: nošením příliš těsné obuvi s úzkou špičkou, často na vysokých podpatcích, a ochabnutí (ale i přetížení) vazivových struktur nohy.

„Úzká přední část obuvi nedovoluje noze využít svou schopnost rozšířit se při došlapu a snášet zatížení, které je na ni kladeno při chůzi. Vysoký podpatek úplně vyloučí patu z opory a téměř celá váha těla se přesune na přední část nohy, hlavně na záprstní kosti", vysvětluje fyzioterapeutka.

Ke zborcení příčné klenby dále přispívá nadváha, změny po těhotenství a porodu (povolení vaziva v důsledku hormonálních změn), i dědičné dispozice. Žena obvykle také nemá tak pevný vazivový aparát jako muž, což ale neříká, že muže Mortonova neuralgie nedoběhne. Další z příčin mohou být i kostní změny v podobě výrůstků. Často se tu kombinuje příčně plochá noha s vbočeným palcem a paličkovými prsty.

Neváhat

Zatímco takto postižená noha bolí zpočátku jen občas, po delší námaze, neřešený problém se stává chronickým i s klidovými bolestmi. V časných stadiích je léčba obvykle jednoduchá, jak to popsala pacientka B.: „V každém kroku mi bylo, jako kdyby mi nohou projel nůž. Doktorka mi doporučila ortopedické vložky a srdíčka do bot a mám pokoj".

ČTĚTE TAKÉ: Jak se běhá s vbočenými palci – problém zvaný hallux valgus

Nenechat problém zajít příliš daleko doporučuje i fyzioterapeutka Iva Bílková: „Dejte prstům volnost v dostatečně široké obuvi. V akutní fázi zánětu méně zatěžujte nohu a dopřejte jí rehabilitaci v podobě jemných masáží, mobilizací, protahování zkrácených svalů nebo aplikace fokusované rázové vlny, které neinvazivně léčí zánět nervu. Po odeznění potíží dále cvičte se zaměřením na nápravu příčné a podélné klenby, například Freemanova malá noha, trojbodová opora apod. Pro podporu příčné klenby můžeme využít pevný tejp nebo naopak pro správnou funkci svalů, správné postavení kloubků nohy a palcového kloubu či pro uvolnění prostoru kolem nervu aplikujeme pružný kineziotejp.

Nůž jako poslední pomoc

Pokud všechny dostupné prostředky selžou, je tu ještě skalpel – exstirpace (vynětí) postižené části nervu. Protože operace také není bez rizika, může být poškozena citlivost v přilehlé oblasti. Problém ale určitě neodkládejte. Nesnažte se bolesti v noze uhýbat odlehčováním v chůzi a běhu, přičemž byste snadno přetížili jiné struktury těla. Řetěz dalších potíží v kolenou, kyčlích, páteři i krku za to nestojí.

Máte kladívkové (či také paličkovité) prsty?

Tento problém má mnoho společného s předešlým. Jde o statickou vadu nohy, na jejímž začátku bývají rovněž úzké a krátké boty. Problémy se tak mohou kombinovat již od dětství. „Lidé si nedávají pozor při výběru bot ‒ pak často dochází ke kladívkovitým prstům. Na vině jsou i malé ponožky, které prsty stahují. Ty se mohou při praní a sušení v sušičce dále srazit," konstatuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

Děti by měly mít v nových botách prostor 1,5 centimetru navíc. To si už uvědomují i někteří výrobci dětské obuvi. „Dospělí prostor v botě nemají nikdy," pokračuje fyzioterapeutka. Prsty jsou pokrčené v nesprávné pozici a časem dochází k tuhnutí v jejich drobných kloubech a zkracování šlach prstových ohybačů". V obuvi se pak tvoří otlaky na místech krytých jen kůží. Při dalším dráždění se ozve i okostice – dochází k tvorbě výrůstků. Nejen že to nevypadá hezky, ale především tu dochází ke změnám v zatížení chodidla a poruchám nervového vnímání informací z nohy do mozku. Mění se tak stereotyp chůze. A odnáší to i běh.

K tomu nedojde přes noc, ale náprava je pak po několika desetiletích také složitější. Noha se znovu učí tříbodové opoře a udržení klenby podélné i příčné. Zlepšuje se propriocepce zprvu na rovné podložce, později i na měkkých a nestabilních, balančních podložkách a dynamické plošině. Do terapie je vhodné zařadit i metody na neurofyziologickém podkladě jako je Senzomotorická stimulace podle Jandy a Vávrové, manuální měkké techniky, mobilizace pro odstranění kloubních blokád a obnovení pohyblivosti. Dopřejte si také pedikúru. Nezanedbávejte pravidelnou péči o nohy, od nichž chcete rychlost, a mnoho uběhnutých kilometrů.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce