Rubriky:

Ladíme

Hurá do kopců, připravte se na bolest. Ale pak ty výsledky

19. února 2016 07:04 - Praha

Běhání do kopce i do schodů bolí, rychle při něm docházejí síly. Nohy tuhnou, dech se krátí a může vám být i špatně. Jenže ty výsledky. Pokud se nebojíte tréninků a chcete se zlepšit, kopce si zamilujete. A nejde jen o sílu, kterou z těchto chvil můžete urvat.

 

Icebreaker.com

Běhání se sklonem vzhůru vám také přinese rozdíl v pálení kalorií oproti klasické rovince. Pět procent rozdílu ve sklonu může znamenat také až sto kalorií rozdílu.

Při tomto stylu tréninku jsou náchylnější k únavě a tlakům holenní kosti, zabrat dostanou i směrem z kopce. Ale pozor při cestě opačným směrem, tam buďte při úprku, vyklusání opatrní. Unavené tělo musí být v pozoru i zde. Při sbíhání dolů posílíte především přední stehna a břišní svaly, protože tělo bude stále v napětí, přitažlivost zemská, navíc zvyšující se rychlost nabírá na intenzitě.

ČTĚTE TAKÉ: Jak běhat z kopce? Buďte jako větrný mlýn

Chcete-li zvýšit svoji vytrvalost, naordinujte si několik týdnů v kopcích, až se vrátíte do svých předchozích tréninků, poznáte rozdíl, jak snadno jste dokázali překonat stagnaci. Pomalu navyšujte čas i délky tréninků ve stoupání. Pro porovnání si zkuste jeden zkušební běh na začátek, ten samý si vyzkoušejte po pár týdnech tréninku. Například třicet sekund v plné intenzitě, pamatujte si, kam jste doběhli. A po pár týdnech repete. Opět budete spokojeni, jak budete mít silné a rychlé nohy. Také poznáte lepší funkci plic.

Hlava má stále přednost

Při běhání do i z kopce navíc posílíte kotníky, lýtka i achilovku. Získáte sílu, což uvítáte při delších klasických výbězích, když tělo ztrácí sílu. Nezařazujte kopce do tréninku více než jednou týdně. Zkuste míchat terény - delší, kratší, strmější. Využívejte i sprinty, vytrvalost. Pokud budete stále tělo šokovat, bude růst. Stále ale mějte na paměti, že byste měli trénink dokončit, pokud už v půli nemůžete a končíte, patrně byste měli ubrat a zkorigovat své tréninkové úsilí. Hlava je stále ta, která řídí tělo.

Jak využít kopce v tréninku
• Nezačínejte, pokud nemáte za sebou minimálně dva měsíce pravidelného běhání.
• Začátečníci by neměli volit pro začátek těžký a dlouhý profil.
• Než začnete s tréninkem, zahřejte se a deset minut se věnujte vyklusání.
• Nedívejte se pod nohy, sledujte terén před sebou (cca pět metrů).
• Snaha je chvályhodná, ale nepřepálit. Důležité je doběhnout, ne se v půlce zastavit.
• Paže držte v úhlu 90 stupňů, pohybujte s nimi dopředu a dozadu. Ne do stran. Záda držet rovná a vzpřímená. Můžete se opřít do boků, ale nehrbte se.
• Počet opakování výběhů závisí na vaší fyzické zdatnosti. Možná stihnete jen tři kopce, ale s každým týdnem budou opakování přibývat.
lik, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce