Živě

Otužilý běžec - zdravý běžec

5. ledna 2017 12:50 - Praha
(Aktualizováno: 11. prosince 2020 16:00)

Pokud máte už dost všech těch nachlazení, kašlíčků a rýmiček, možná toto bude inspirace právě pro vás. Pokud tedy zobete vitamíny, žijete zdravě, a přesto vás občas něco potrefí, jděte do otužování! Neznamená to však, že se hned vrhnete po boku zimních plavců na Štěpána do ledových vod Vltavy.

 

Profimedia.cz

K tomu vede cesta dlouhá, asi tak, jako když začnete běhat s tím, že možná někdy uděláte maratón. Začínejte postupně, jako s během. Otužovat se můžete vzduchem, což je do začátku snazší. Otužování vodou je ještě efektivnější, ale pozor - voda odvádí teplo z těla dvacetkrát rychleji, a tak o to více platí - opatrně a postupně!

Jak začít s otužováním - co oblečení?

Odložte jednu vrstvu oblečení a místo dvou stanic tramvají svižně jděte nebo běžte.

Rýmička? Děkuji, nechci!

Na běhání se oblékejte o něco lehčeji, než dosud. Vždy byste měli mít na hlavě čepici, nebo alespoň čelenku a přinejmenším do začátku i tenké rukavice. Chraňte si též klouby a šlachy, které se snadno podchladí – běh v tílku a šortkách v lednu tedy nebude to pravé, ani když jste jinak otužilí. Když je vám v prvních pár stovkách lehce zima, je to v pořádku - když se však nezahřejete ani za pět kilometrů, poddimenzovali jste to a můžete opravdu nastydnout! A po běhání šup do tepla a do sprchy.

Otužování doma

Máte-li možnost, můžete si ráno vyběhnout do zahrady - jen tak naboso, nalehko, v tričku. Já si tak dávám tři až pět koleček okolo několika zakrslých jabloní, cestou poberu tu něco ze sklepa, tu pár polínek do kamen. Není-li zahrada, zacvičte si aspoň při otevřeném okně. Někdy se mnou takto vyběhnou i děti - ty ale mají boty a normální oblečení, jen bez bundy. Tak se dá také začít. (Snadněji se takto začíná s končícím létem.) Na závěr si šlápnu do škopku s vodou, pokud mi nepromrzne až na dno.

Ultimátní rady, jak běhat za mrazu

Otužování ve vodě

Seznamte se s vodou! Otužilci radí začátečníkům zpočátku otírání studeným mokrým ručníkem, a to nejprve jen okrajové části těla. Postupně můžete přidávat, nebo přejít ke sprchování. Mnozí to takto činí po celá léta - je to efektivní, časově úsporné, a ráno napomůže k lepšímu probuzení. Nemusíte se do toho ale nutit, když vám to nevyhovuje. Pro mne je studená sprcha „moje smrt" a když někde neteče teplá voda, skutečně trpím, nicméně nedělá mi problém vlézt do rybníka, kde plavou kusy ledu. A nejsem jediná.

Se zimním koupáním je rozhodně lepší, když na to nejste sami a máte s sebou někoho zkušenějšího. Pro nezkušeného jednotlivce je to navíc nebezpečné. (Sama jdu jen tam, kde to bezpečně znám, a kde stačím - a na plavání jsem si vyjma asi deseti temp zatím netroufla).

Zima ve znamení běžeckých objemů, pilování techniky a doplňkových sportů

Chcete-li jít takto do vody, je dobré se předtím trochu prohřát, popoběhnout si - ale nikoli zas moc. Po deseti kilometrech jste v únavě, a daleko náchylnější. Takže jen zlehka. Mně vyhovuje přijet rovnou z tepla, trochu se „aklimatizovat" a když z vody vylezu, je mi příjemně teplo. Ale pozor - vše mokré hned dolů, vyfrotýrovat a obléct! Tělo pak rychle vychladne. A doma pak zaslouženě bodne teplý čaj.

Najděte další otužilce! Existují kluby i závody

Pokud to s otužováním budete myslet opravdu vážně, poohlédněte se po otužileckých klubech. Pak se můžete pustit i do zimního plavání a závodů v něm. Zde také najdete zkušenější plavce, kteří vám poradí, co si můžete dovolit, na co dát svatý pozor a jaké pomůcky vám mohou pomoci. Na pouhé ponoření stačí plavky, plavci ocení neoprenové ponožky i rukavice.

1000 a 8 rad, jak si zvesela zaběhat v zimě

Otužování konzultujte s lékařem

Své otužovací úmysly konzultujte s lékařem. Je to velký záběr na oběhový systém, a tak je na místě i sportovní lékařská prohlídka, která odhalí případná rizika. Provádí se na klinikách sportovního lékařství. Věděli jste například, že když ze sauny skočíte rozpálení do ledového bazénku, zvedne se vám tlak v prvním okamžiku na 300/200? Když by váš oběh nefungoval správně a kompenzační mechanismy pohotově nezareagovaly, může vás doslova klepnout. Při ponoru do ledové vody z břehu to sice nebude tolik, nicméně nechte si své plány raději posvětit.

Když na vás něco leze, zůstaňte doma. Vaše imunita je právě oslabena bojem s nějakým vetřelcem - a tak by bylo opravdu špatné a kontraproduktivní bombardovat ji ještě dalším posilováním. Vydržte do úplného vyléčení.

5 tipů jak to udělat, aby zimní začátek nepředstavoval konec

Jak se zahřát?

I otužilci může být někdy zima. Prohřejte se u kamen, pijte teplý čaj, navlékněte mikinu a hýbejte se. A bude zase dobře.

A jaké má vlastně otužování výhody? Je to doslova posilovna pro imunitní systém. Ten je totiž neustále ve střehu a hlídá nejen vetřelce, ale například i buňky-zmetky vlastního těla, které se při buněčném dělení občas „podaří". Ty pak musí okamžitě zlikvidovat. (Rakovinné bujení je prakticky projev selhání imunitního systému). Ale ani imunitní zdroje nejsou bezedné: Některé imunitní buňky se tvoří pravidelně v kostní dřeni, jiné (např. T-lymfocyty) máte prakticky na celý život. Když tedy nebude muset vaše vojsko bojovat s prachobyčejnými rýmičkami, zbude mu daleko více kapacity a síly na boj s onemocněními daleko závažnějšími.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Otužujete se?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce