Nadávejte, pomůže vám to! Vědci nabádají k užívání sprostých slov při sportu

29. ledna 2018 08:25 - Washington

Sprostá slova. Urážky. Nadávky. To všechno dnes slýcháme poměrně často, i když třeba zrovna neprobíhá předvolební kampaň. Na jednu stranu určitě existují lidé, kteří za celý život nevypustí z úst jediné slovo, jež nepatří do akademického slovníku. Dozajista jsou mezi nimi i běžci. Určitě ale také znáte někoho, kdo má problém říci holou větu bez podmětu, v níž by nebyly alespoň tři sprostonárodní výrazy. Je dobré, když má mezilidská komunikace nějaký řád a úroveň. Ale neškodí si ti, co svá ústa před sprosťárnami zcela zamykají? Vysokoškolští odborníci na základě svých výzkumů tvrdí, že ano.

 

Profimedia.cz

Sprostá slova jsou taková, před kterými nás rodiče i paní učitelky ve škole varovaly. Mračily se na nás a trestaly nejrůznějším způsobem za jejich užívání. Na druhou stranu i expresivní výrazy patří do slovní zásoby a správně použitá slova mohou okořenit nejedno literární dílo. Univerzitní vědci z Kalifornie a Massachusetts ale přišli na další zajímavou věc: Nadávky nám mohou pomáhat překonávat bolest.

Češka je po hodině běhání najedená. Energii získává z přírody a minerály z komunikace se skálou

Používání sprostých slov má dvě různé roviny. V první řadě nám tato slova pomáhají vyjádřit pregnantně své emoce, vyventilovat je, abychom se následně mohli uvolnit. Taková vhodně zvolená nadávka je za určitých okolností velmi efektivním způsobem komunikace. Otázkou samozřejmě zůstává, jak je zrovna naše okolí na takovou přímočarost připraveno.

Ve druhé rovině mají sporsťárny velký dopad i na svého nositele. Sprostá slova jsou v našich mozcích propojena se silnějšími emocemi. Proto ani samotné vědce nepřekvapilo, že jejich použití má také fyziologickou odezvu. Zanadávejte si ‒ a vaše srdce začne pumpovat rychleji, otevírají se póry, potní žlázy začínají pracovat více, zorničky vašich očí se rozšiřují... Vše podle pradávného fyziologického vzorce, podle nějž se lidské tělo připravuje na útok nebo útěk. Vědci dále upozorňují na asi pochopitelný fakt, že psaní neslušných slov nemá ani zdaleka tak velké účinky na své původce. Ztrácí se zde emotivní bezprostřednost, a tudíž i fyziologický dopad.

Obecně vzato se invektivy rekrutují ze tří hlavních skupin oborů lidské činnosti: sex, tělesné funkce a náboženství. Zatímco používání slov z těchto skupin může mít jak destruktivní, tak konstruktivní výsledky, existuje ještě další skupina, která by nám měla být opravdu raději zapovězena ‒ slova hanobící určité skupiny lidí. Jsou kultury, které se neslušným slovům ve svém jazyce brání, a jejich negativní emoce se vyderou na povrch jinou cestou, mnohdy i horší. Naše národní tradice s tímto jistě problém nemá. A je to tak dobře ‒ pro běžce i ostatní sportovce.

Ve správnou chvíli správně použité správné slovo sportovcům umožní déle a lépe snášet diskomfort náročného tréninku nebo i bolesti při závodech. Vědci tuto hypotézu mnohonásobně potvrdili třeba i při pokusech s namáčením rukou do ledové vody. Lidé, kteří si mohli s rukama v kýblu plném ledové vody od plic zanadávat, vydrželi podstatně déle. Takže až vás příště při tréninku budou bolet nohy, zkuste si pořádně zanadávat (raději ne na trenérovu adresu, mohl by vás slyšet a i on má nějaké emoce!). Uvidíte, že vydržíte ještě dalších pár koleček a nakonec z něj budete mít lepší pocit (z tréninku, ne trenéra).

Pár poznatků na závěr

♠ O lidech používající neslušná slova se často říká, že jsou hloupí. Opak je ale pravdou. Vědci zjistili, že k používání sprosťáren více inklinují lidé s větší slovní zásobou.
♠ Čím více budete své děti chránit před neslušnými slovy, tím větší emotivní dopady na ně budou mít.
♠ Nadávky mají nejvyšší možné pozitivní efekty na zmírnění únavy, bolesti, subjektivního diskomfortu, když je nepoužíváte příliš často. Pokud je najdete v každé své druhé větě, žádné zázraky nečekejte, ztratí svou sílu.
♠ A poučení na závěr? Dobře se obeznamte se všemi expresivními výrazy, používejte je ale jen jako šafránu. Vydržte, dokud to půjde, pak se s tím ale nes***e! Pozitivní efekty na sobě pocítíte okamžitě. Třeba zrovna když v lese zakopnete o nějakej z***j kořen.

kü, Sport.cz

Nadáváte při tréninku nebo závodech?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce