Rubriky:

Ladíme

TRÉNINK: Běžecké enduro ‒ modernější forma fartleku?

13. července 2018 12:00 - Praha

Šílenci na horských kolech neznající bázeň, hanu, ani pud sebezáchovy svého času vymysleli jednu geniální věc ‒ enduro. Hlavním znakem téhle disciplíny je to, že se neměří čas po celé trati závodů, ale jen sekce vedoucí z kopce. Transferové pasáže se sice musejí zdolat v určitém rozumném limitu, do kumulovaného času se ale nezapočítávají. Co podobný princip zapracovat i do běžeckého tréninku?

 

Profimedia.cz

Trénovat rychlost, zvyšovat VO2 max a ty nejméně oblíbené sekce si dát naplno? Zkuste tento novodobý fartlek! Na svém dalším výběhu běhejte na 80-90 % všechny kopce vedoucí směrem dolů, které potkáte. Délka těchto „měřených" úseků by měla představovat od 400 metrů do 2 kilometrů a celkově za trénink bychom se měli dostat zpočátku na zhruba 2 kilometry, později až na kilometrů 5.

Transformace v trail-runnera

Ve světě tento koncept nezůstal nepovšimnutý. Například ve Francii už pár let existují závody postavené na podobném endurovém principu. Běžíte velký trailový závod, ale měřené jsou jen některé úseky, převážně downhilly. Mezi nimi jsou přechodové (transferové) sekce, které můžete překonávat v podstatě v libovolném tempu a užívat si tak okolní přírodu, čerstvý vzduch, setkávání s přáteli nebo se v klidu občerstvit...

Je to geniální kombinace tréninku a závodů. Dáte si do těla, ale zároveň máte v průběhu závodu možnost několikrát si beztrestně odpočinout. Člověk své tempo lépe přizpůsobí podmínkám, možná i lépe pozná sám sebe a své limity, takže teoreticky méně hrozí zranění nebo kolapsy z přecenění vlastních sil. Než tento typ závodů dorazí i k nám, máte možnost implementovat jej do svých tréninků a vnést trochu moderny do své tréninkové klasiky.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce