Rubriky:

Odjinud

Hustý retro! Bota s počítačem za patami

16. prosince 2018 08:21 - Herzogenaurach

V německém Herzogenaurachu přichystali pro běžce opravdu bohatého ježíška, navíc pěkně v retro stylu. V roce 1986 přišel výrobce Puma s revoluční botou, která vypadala, jako by spadla z vesmíru. Na svou dobu byla značně pokroková a znamenala ve světě běhu malou revoluci. V patní nástavbě tehdy nesla počítačový „running system“ zaznamenávající data a dávající tak atletům možnost lépe porozumět tréninkovým procesům a zlepšit svou přípravu. Po více než třech desítkách let nyní výrobce přichází se stejnou botou, která je uvnitř úplně jiná.

 

puma.com

Originální bota zaznamenávala na speciální čip čas běhu, zdolanou distanci a spálené kalorie. Data se přenášela do Apple IIE nebo Commodore 64 pomocí 16pinového kabelu. „Střeva" dnešní komputerové boty jsou samozřejmě zcela jiná. Propojení s počítačem dnes obstarává technologie bluetooth, napájení pak kabel s USB.

Počítačové boty Puma RS Computer. Retro is not dead!

puma.com

Ovládací software je připraven pro mobilní telefony s operačními systémy Android i iOS. Aplikace je vyvedena také v retro stylu stejně jako bota a údaje zobrazuje způsobem připomínajícím 80. léta.

Rivalové navždy – bitva o tenisky. Pohled do zákulisí vzniku firem Adidas a Puma

Celá věc je zároveň velmi limitovaná. Celosvětově je k prodeji pouhých 86 kusů, což odkazuje na ročník vzniku prvních bot osazených počítači. Každý pár bude samozřejmě očíslován, a to na speciálním štítku z vnitřní strany jazyka. Každá retro bota je dnes osazena tříosým akcelerometrem a měří počet kroků, zdolanou vzdálenost a spálené kalorie. Komunikace probíhá přes bluetooth 4.0. Boty dnes mohou zaznamenávat tréninky po dobu až 30 dní a všechna data se zpracovávají do měsíčních přehledů.

Počítačové boty Puma RS Computer.

puma.com

Z patní nástavby vystupují dvě tlačítka. Pomocí červeného se zobrazuje denní status, černé slouží k indikaci stavu baterií. O napájení se starají Li-pol články dobíjené přes USB. Boty se prodávají na specializovaném e-shopu a fyzicky jsou k dostání v Londýně, Tokiu a Berlíně. Pokud vyrazíte na jejich lov, vezměte si s sebou 650 eur, asi 17 000 korun. Jak už samotné retro provedení i cena napovídají, jde především o záležitost sběratelskou, než že by německý výrobce zamýšlel konkurovat například moderním sporttesterům.

Sběratel dostane boty v "plné palbě".

puma.com

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce