Závod, který nemá cíl. A autobus každého odveze zpět na start

15. dubna 2015 12:19 - Praha

Už jen pár dní a 3. května se budete moci v Bratislavě zúčastnit závodu, který nemá cíl. Divné? Možná, ale je to tak. Tento unikátní koncept spojí všechny běžecké nadšence, amatéry i vozíčkáře, aby společně podpořili výzkum nadace Wings For Life na poranění míchy.

 

Wings For Life

Všichni po celém světě odstartují ve stejný čas, konkrétně v Bratislavě ve 13 hodin odpoledne. Pomalu všechny běžce začne stíhat Catcher Car. V tomto závodě totiž neexistuje cílová čára. Je to jediný běh, kde cíl předběhne závodníky.

Catcher Car vyjede půl hodiny po oficiálním startu a bude postupně ve čtyřech fázích zrychlovat z 15 km/h až na 35 km/h. V momentu, kdy Catcher Car běžce dojede, jeho závod končí. Autobus všechny účastníky odveze zpátky na start.

Záleží na každém, kolik kilometrů uběhne. Pro některé bude Catcher Car nejvíce motivující část závodu, pro některé zase nejvíce obávaná.

Organizátoři běhu Wings For Life věnují celou částku vybranou na startovních poplatcích na výzkumné projekty zabývající se poraněním míchy. Administrativní náklady spojené s organizováním akce by měly pokrýt příspěvky sponzorů.

Poranění míchy se stává velkým zdravotním i společenským problémem. Vždyť jen v České republice přibývají v průměru dva vozíčkáři týdně. Nejčastější příčinou jsou autonehody. Poranění míchy nezasáhne drasticky do života zraněných pouze tím, že nemohou hýbat končetinami. Zranění má za následek také mnoho dalších komplikací, které pacientům ztěžují každodenní život. Chronické bolesti nebo snížená schopnost termoregulace jsou jen malým výčtem možných problémů.

3. května se strhne takříkajíc celosvětová lavina. Do akce je zapojeno 35 měst ve 33 státech na šesti kontinentech světa. Wings For Life se poběží například v Polsku, Německu, Rakousku, Itálii, Turecku, Jihoafrické republice, Indii, Švédsku, Peru, Kanadě či Japonsku. Česká republika ovšem zůstává výjimkou, takže nejbližší destinací asi pro většinu Čechů zůstane slovenská Bratislava.

Existuje dokonce možnost zapojit se do akce odkudkoli prostřednictvím mobilní aplikace. A závodit mohou dokonce i samotní vozíčkáři. Ne však na rychlostním handbiku, ale na běžném vozíku, na němž tráví většinu dne.

Je skvělé mít zdravé nohy

Tento originální koncept běhu oslovil mnoho českých i slovenských sportovců, kteří do svého běžného tréninku zařadili i běh. Své místo na trati bude mít také biker Michael Beran nebo kajakář Vavřinec Hradilek.

„Nikdy jsem nebyl velkým běžcem a stále jím nejsem, ale díky mému poslednímu zranění kolena jsem si uvědomil, jak je skvělé mít zdravé nohy, co tě někam donesou. Od té doby běhám skoro každý den," vysvětluje svou motivaci běžet Michael Beran, který patří mezi nejlepší české BMX jezdce.

Naši slovenští sousedé připravili ve svém hlavním městě trať o přibližně stovce kilometrů. Ne všichni se dostanou tak daleko. Jedno je však jisté, catcher car jednou dostihne každého.

lik, kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce