Rubriky:

Odjinud

Šlo o život. Učitel při tréninku zachránil dva muže

1. května 2017 08:51 - Ottawa

Měl to být nedělní pohodový dlouhý běh před nadcházejícím květnovým maratónem. Brian a Lisa Schidtovi právě trénovali na Ottawa Marathon, když ve stejnojmenné řece nedaleko mostu Champlain Bridge uviděli dva topící se muže. Jejich kánoe se zřejmě převrhla. Ani jeden z nich neměl záchrannou vestu a v prudce tekoucí ledové vodě z nich život rychle vyprchával. Starší muž se už smiřoval s jistou smrtí.

 

Profimedia.cz

Manželé Schmidtovi, oba učitelé, už ze svého plánovaného tréninku na 30 kilometrů měli dvacítku za sebou, když uviděli dva muže v chladných vodách řeky Ottawy bojující o život. „Dostali jsme se k mužům asi na deset metrů. Nikdo jiný poblíž nebyl a my s sebou neměli telefon. Má žena začala křičet o pomoc a já se vrhl do vody," líčil první dramatické chvíle 47letý Brian.

Trénink se proměnil v děsivou noční můru

Agentury neuvádějí o mužích více podrobností, s největší pravděpodobností šlo ale o syna a otce. Mladšímu z mužů koukala nad hladinu pouze hlava, starší se z posledních sil držel v silném proudu za větev padlého stromu. „Vypadal jako vlajka zmítající se v poryvech silného větru," řekl později Brian.

Schmidt oblečený pouze do běžeckého bez váhání vstoupil do řeky, která měla v tu dobu 3 °C. „Ubíhající voda všude kolem mne rychle ochlazovala. Cítil jsem, jak se krev okamžitě stahuje z mých nohou. Musel jsem rychle přemýšlet, co dělat. Říkal jsem si, že mám na to tak minutu, než tam taky chcípnu," popisoval později realisticky Brian Schmidt.

Vedoucí tělocvikářů na jedné střední škole byl schopen zachytit mladšího z mužů a odtáhnout jej do bezpečí. Starší z topících se byl od břehu mnohem dál. Schmidt se dostal na dva metry od asi 60letého muže zmítajícího se na větvi na začátku peřejí. Průběh druhé záchrany byl mnohem dramatičtější: „Ten člověk řekl: Já tady teď umřu! Řekl jsem mu, ať neplácá blbosti a radši se soustředí. Věděl jsem, že se k němu blíž nedostanu a že na záchranu máme jen jeden pokus. Chlad vody byl velmi paralyzující. Řekl jsem pánovi, ať se zkusí odrazit a zachytit se mojí ruky,"řekl Schmidt. Staršímu kanoistovi se podařilo odrazit od stromu a Schmidt zachytil rukou jeho triko, zatímco se druhou držel kmene.

Atletka cestou z tréninku vytáhla ženu a dítě z hořícího domu

Poté co oba muži dosáhli břehu, přešel Schmidt trénující na svůj první maratón v životě do „učitelského módu"a oběma nezodpovědným vodákům řádně vyčinil.

Vzápětí uslyšeli manželé Schmidtovi sirénu a skupinu blížících se záchranářů. Jejich práce byla u konce. Takže se sebrali a dokončili svůj nedělní trénink – uběhli ještě dalších deset kilometrů. „Neexistuje lepší způsob jak se zahřát než běžet. Těch posledních deset kilometrů si ale moc nevybavuju. Byl jsem plný adrenalinu," uzavřel hrdinný Schmidt.

Následující den se manželé na místě incidentu ocitli v rámci tréninku znovu. A učitel tělocviku se nevyhnul úvahám: „V tu chvíli na mne velmi dolehla myšlenka, jak tenká je vlastně hranice mezi hloupostí a hrdinstvím."

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce