Pyrenejská mašina vyběhla na Everest. Cíl v klášteře ale zůstal nedosažen

22. května 2017 11:06 - Praha

Světoznámý horský běžec, skialpinista a horolezec Kilian Jornet stanul o nedělní půlnoci po průstupu severní stěnou na vrcholu Mount Everestu (8850 metrů), na který se vydal v rámci svého projektu Summits of My Life (Vrcholy mého života). Španělský dobrodruh stanul na vrcholu nejvyšší hory světa po 26hodinové túře z kláštera Rongbuk, při cestě zpět ale zůstal kvůli žaludečním potížím v předsunutém základním táboře ve výšce 6500 metrů.

 

Facebook Summits of My Life

Jornet ve svém projektu usiluje o překonání rychlostních rekordů na ikonické vrcholy planety. Doslova tak vyběhl na Matterhorn a Mont Blanc, kvapíkovým tempem vystoupil i na Denali či Aconcaguu. Své mise pojímal v minimalistickém duchu a výstupy podnikal sólo.

Everst měl už loni projekt uzavřít, jeho snahu o rychlý výstup bez kyslíku ale zastavila nepřízeň počasí.

38 hodin na nohou

Letos se rodák z Pyrenejí do Himálají vrátil. Se svou přítelkyní, švédskou skialpinistkou a trailovou běžkyní Emelií Forsbergovou nejprve absolvoval aklimatizační výstup na Čo Oju (8201 metrů, Forsbergová se otočila těsně pod vrcholem). Poté se už sám přesunul pod Everest a po další fázi aklimatizace se 20. května ve 22 hodin místního času vydal z kláštera Rongbuk (nejvýš položený klášter na světě ve výšce 5100 metrů) na 30kilometrovou túru do kempu Zombie - předsunutého základního tábora pod severní stěnou Everestu.

Odtud pokračoval směrem k vrcholu, na který vystoupil šestadvacet hodin od startu v klášteře. Dnes po poledni se - po 38 hodinách na nohou - ohlásil opět z předsunutého tábora, odkud potvrdil úspěšný výstup. „Až do výšky 7700 metrů jsem se cítil výborně, vše šlo podle plánu. Posléze jsem ale začal cítit bolest v břiše, zřejmě nějaký střevní virus. Od té chvíle jsem se pohyboval velmi pomalu a musel jsem často zastavovat. Na vrcholu jsem nicméně byl o půlnoci," uvedl Jornet na webu svého projektu.

Kvůli neustupujícím potížím se Jornet nakonec rozhodl zůstat v předsunutém táboře a do vytyčeného cíle svého fenomenálního himálajského dobrodružství prozatím nedorazil.

pn, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce