Rubriky:

Odjinud

Syrská válečná zóna se proměnila ve sportoviště

27. května 2017 07:53 - Homs

Ve čtvrtek došlo v syrském městě Homs k něčemu, co asi nikdo nečekal. Městský maratón, který měl oslavit skutečnost, že se aglomerace opět dostala pod správu vládních sil. Na rozdíl od jiných populárních městských běhů zde chyběla startovní čísla a časoměrné čipy. V Homsu nešlo o rychlost nebo výsledky.

Reuters

Akce byla otevřena pro všechny, kteří měli chuť se zúčastnit. Cílová rovinka nenabízela pohled na stupně vítězů nebo poháry okázalých velikostí. Účastníci byli vítáni květinami, balónky a radostným povzbuzováním diváků. Nedostatek odměn či mezinárodní prestiže akce vyvažovala skutečnost, že problémy jsou snad už definitivně zažehnány.

Po atentátu se rozběhla i s utrženou nohou. Navíc našla životního partnera

„Přemáhají mne city, věřím v lepší zítřek, miluji svou zemi. Ačkoli nám krize připravila mnoho utrpení, jsem ráda, že teď můžeme uspořádat takovouto sportovní akci," svěřila se jedna z mladých účastnic symbolického závodu.

Homs je třetím největším městem v zemi a byl důležitým průmyslovým centrem Sýrie. Zároveň ovšem představoval jedno z míst, kde eskalovalo násilí nejdříve. Vládní jednotky sice dosáhly určité dohody s povstalci, trvalo ale dlouhých 18 měsíců, než město skutečně skončilo pod jejich kontrolou.

Rasheed Al-faisal, jeden z organizátorů sportovní akce doufá, že maratón bude vnímán jako součást oslav radostných událostí, ale že bude zároveň lidem také připomínat, aby si udržovali těžce získaný mír.

„Násilné ozbrojené střety patří minulosti, nyní je Homs bezpečným městem, kde vládne mír a stabilita. Uspořádáním této události jsme chtěli ukázat, že se město znovu postavilo na nohy a je připraveno na novou kapitolu své historie. Zároveň doufáme, že mír bude zachován a lidé se budou moci co nejdříve navrátit ke svému běžnému životu," dodal Al-faisal.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce