Rubriky:

Radíme

Historicky nejstřízlivější běh v Čechách pod taktovkou Sport.cz?

6. září 2018 17:30 - Praha

Není žádným tajemstvím, že my Češi jsme přeborníky v pití alkoholických nápojů. Hlavně piva. A vychází to na přední příčky, i když se do statistik zahrnou i sotva narození kojenci. Tohle zkrátka umíme. A jelikož Newtonův zákon akce a reakce platí i na úrovni hladiny etanolu, i taková skutečnost má reakční potenciál. A ten potenciál se zhmotnil do sportovní akce nevšedního charakteru.

 

Profimedia.cz

Co si budeme namlouvat, konzumace alkoholu má i své temné stránky. Kromě toho, že z nás dělá „opravdu tvrdý" chlapy a holky, přičemž začíná vždy od jater, vyvolává i nepěknou závislost ruinující životy našich spoluobčanů ne po stovkách nebo po tisících, ale rovnou po milionech. Někteří se svou závislostí (předčasně) dožijí, jiní se rozhodnou s ní bojovat.

Vítejte v léčebně u Apolináře. Tady vám závislost vymění

Ty druhé najdete na Klinice adiktologie u pražského Apolináře. Už její praotec MUDr. Jaroslav Skála hned v úvodu její historie zavedl pravidelné ranní rozcvičky a do celkové terapie zakomponoval i běh, byl sám zdatným sportovcem a běžcem. Každý pacient tak měl u svého lůžka jednak popis diagnózy, jednak graf vývoje své fyzické kondice. Že je pobyt v tomto léčebném ústavu nevšední a zcela dobrovolný, vám dojde hned, jak se tam za vámi zaklapnou dveře. Z jedné strany je koule, z druhé klika. Ovšem zcela nečekaně je klika zevnitř a koule zvenku ‒ je poměrně složité se sem dostat, odejít ale může kdokoli kdykoli. Každý svého štěstí strojvůdce.

Akci bude redakce Běhání podrobně sledovat z místa. S nejnovějšími informacemi se vám již brzy opět přihlásíme.

V pátek 7. září ale bude pro kohokoli, kdo je extrémně střízlivý jak v odhadu svých běžeckých schopností, tak ve vztahu k alkoholu či jiným drogám, velmi snadné dostat se také dovnitř. Od brzké 7. hodiny ranní zde totiž proběhne, a to doslova, Historicky nejstřízlivější běh v dějinách České republiky. Klinika adiktologie totiž slaví 70 let od svého založení a není lepších oslav, rejů a povyražení než právě běhu. Běhu na stejné 300metrové trati v ústavní zahradě, po níž pravidelně běhají jak pacienti samotní, tak i jejich odborný lékařský dozor.

Cíl je jasný: naběhnout 70 kilometrů k 70. výročí. Na regulérnost akce bude krom nejvyššího vedení Kliniky adiktologie dohlížet také speciálně určený komisař pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje Českou knihu rekordů. Do ní bude počin v případě svého úspěchu zapsán. Že jde o zcela vážnou věc, dokazuje i skutečnost, že před vstupem na trať bude každý účastník prověřen na přítomnost alkoholu. Pokud se opravdu chcete zúčastnit, musíte projít. Jediná přípustná hodnota je 0,00 promile.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce