Rubriky:

Radíme

V Praze se bude slavit už 25 let. Čtvrtstoletí, které změnilo Čechy

8. března 2019 08:21 - Praha

Každý závod má své velké chvíle. Ta úplně první přichází hned s jeho prvním startem, prvním ročníkem. Znám dokonce i běžce, kteří se na takové lahůdky specializují a cíleně objíždění nově vznikající závody téměř po celém světě. Časem další velké chvíle přibývají. Kulaté ročníky mají své kouzlo a pořadatelé je podtrhují i jubilejními sadami účastnických medailí, speciální edicí triček a podobně. Dožije-li se akce ve zdraví deseti, dvaceti ročníků, je to určitě důvod k oslavě a radosti. Co když ale dojde na čtvrtinu století?

 

RunCzech.com

Mít za sebou pětadvacet let, to už něco znamená. Čtvrtstoletí nepřerušené řady závodů slibuje vyzrálou, dospělou akci, dílo v plném rozpuku. „Co mohlo být vhodnějším místem pro zrození myšlenky uspořádat sportovní akci v České republice, než hospoda?" zavzpomínal s otázkou na rtech na prvopočátky Pražského mezinárodního maratonu Carlo Capalbo, prezident jeho organizačního výboru.

Do Prahy si přijel pro ostruhy. Galen Rupp se stal na naší půdě historicky třetím nejrychlejším Američanem

Tenkrát vznikla dobrá myšlenka v pražské hospodě Na Cibulce. Jednu podzimní sobotu v listopadu roku 1994 se tady sešel Carlo Capalbo se svým italským přítelem Gelindo Bordinem, vítězem maratonu na olympijských hrách 1988 v Soulu. Slovo dalo slovo. Trasu vysněného závodu si nakreslili na ubrousek a pak zvedli telefon a zavolali Emilovi Zátopkovi.

Emil Zátopek zůstává s Pražským mezinárodním maratonem už navždy spojen.

RunCzech.com

„Česká republika má velkou sportovní tradici, město Praha je překrásné, má i prostor pro takový závod...," myslel si tenkrát Capalbo a myslí si to dodnes. První krůčky od myšlenky pořádat Pražský mezinárodní maraton až po jeho skutečnou realizaci nebyly ale právě nejjistější. Obtíží, jež bylo nutno vyřešit, se vyrojila celá řada. Po ohromném množství práce ale vše nakonec dobře dopadlo a italský nadšenec se svým týmem dostal zelenou.

Malí nadšenci tvoří od počátků základ velké mezinárodní akce.

RunCzech.com

S blížícím se startem v květnu 1995 vypukla doslova maratonská horečka a ještě před vypršením termínu museli pořadatelé ukončit příjem přihlášek. Obrovský zájem byl také o přidružené nesoutěžní běhy. I díky nim byl plánovaný limit 15 000 běžců kompletně naplněn. Maraton si napoprvé zaběhlo 980 účastníků, necelou desítku (9,2 km) 5 000 běžců a nejkratší vzdálenost (4,8 km) celých 10 000 malých i velkých závodníků. Výhercem prvního maratonu v Praze byl Etiopan s příhodným jménem Tummo Turbo s časem 2:12:44, mezi ženami tenkrát dominovala Svetlana Tkach z Ukrajiny (2:38:33).

TIP: Pokud se zúčastníte 15 ročníků maratonu v Praze, dalších 15 startů máte od pořadatelů zdarma!

Od roku 1995 urazil Pražský maraton dlouhou cestu. Překonávaly se rekordy, maraton získal zlatou známku mezinárodní asociace IAAF, maratonské expo se stalo největším sportovním veletrhem v celé České republice a počet účastníků se v roce 2018 vyšplhal na 9 778. Letos na Staroměstském náměstí třeskne startovní výstřel už popětadvacáté. A nad hlavami závodnic a závodníků se už tradičně rozezní Smetanova Vltava. Její tóny budete mít možnost zaznamenat i na jubilejní účastnické medaili, kterou vám na krk pověsí možná sám prezident Capalbo známý tím, že se na svých závodech vždy snaží osobně pozdravit se všemi běžci v cíli.

Pražský mezinárodní maraton ‒ Tummo Turbo z Etiopie využil své superschopnosti k historicky prvnímu pražskému vítězství (2:12:44).

RunCzech.com

Na závodě v Praze jsem spustil svou maratonskou historii také já. Od roku 1998 jsem se na jeho start postavil 17x v řadě. První víkend v květnu byl na léta pevně vyhrazen 42 kilometrům pražských ulic. Letos budu mezi účastníky znovu. Mám totiž dojem, že začínám patřit k těm, co sbírají medaile s číslem 25...

Pražský mezinárodní maraton ‒ první vítězkou vůbec byla Ukrajinka Svetlana Tkach.

RunCzech.com

René Kujan, RunCzech, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce