Bolest lýtek - Achillova pata běžce?

10. února 2015 08:49 - Praha
(Aktualizováno: 29. října 2020 11:31)

Jak se postavit k problému bolesti lýtka? Kde může být zakopaný pes? Důvodů, proč nás při běhu nebo po něm začne bolet lýtko nebo dokonce obě, může být spousta. Momentálně vynecháme případy způsobené náhlým úrazem, které nám znemožní běh a prakticky pohyb vůbec a vyžadují okamžité vyhledání lékaře.

 

Profimedia.cz

Zaměříme se na ten druh bolesti, který nás zastihne buď při samotném běhu nebo „nečekaně" druhý den už při vstávání z postele a nejvíce při chůzi po schodech.

Většinou jde o základní zanedbání „sportovní hygieny". To je v první řadě nedostatečné nebo nepřiměřené rozcvičení před jakoukoliv pohybovou aktivitou a hlavně po ní. Neustále mě překvapuje, jak velké množství rekreačních sportovců má tendenci podceňovat strečink a nevěnovat mu přílišnou pozornost. Neuvědomují si totiž, že jde o banální prevenci úrazu nebo chronických potíží.

Trápení s bolavými koleny. Dbejte na prevenci

Lýtkový sval je složen ze dvou částí a každá z nich vyžaduje protažení v trochu jiné výchozí poloze – jedna při nataženém koleni a druhá s pokrčeným kolenem (jednokloubý sval = napíná se pouze přes jeden kloub, dvoukloubý sval = upíná se přes dva klouby). Takže určitě nezapomeňte protáhnout každý zvlášť.

Lucie Pětioká – Fyzioterapeut
Vystudovala fyzioterapii a speciální pedagogiku sportu zdravotně postižených na UK v Praze. Specializuje se na dětskou a sportovní fyzioterapii. Pět let pracovala ve Fakultní nemocnici Motol v Praze a šest let v Rijádu v Saúdské Arábii. Deset let se věnovala atletice na závodní a později i vrcholové úrovni – specializace skok vysoký a ženský sedmiboj. Mezi její koníčky patří běh, plavání, horské kolo, volejbal, in-line brusle, běžky, jízda na koni, potápění a cestování.

Ne nadarmo můj manžel obrací oči v sloup, když cestou v autě lamentuju nad běžcem, kterého právě míjíme. Je totiž sychravý podzimní den a zmiňovaný se šel proběhnout ve tříčtvrtečních kalhotách nebo ještě lépe v šortkách a krátkými ponožkami. Úpím, ty jeho achilovky mě bolí za něj.

Shin pain – bolesti bércových kostí

Ano, zásada číslo dvě – do chladného počasí aspoň v podkolenkách! Otužilost neotužilost, ta v tom nehraje roli. Pěkně lýtka v teple, jinak hrozí natržení nebo utržení Achillovy šlachy, zánět a v lepším případě „jen" zmiňované bolesti lýtek.

Běžci se dělí do mnoha skupin: rekreační, profesionální, silniční, terénní, aj. Každý má trochu jiné nároky, co se týče vybavení. Je velmi důležité nezapomínat na vhodnou běžeckou obuv – je to vlastně jediné specifické vybavení běžce! Bota rozhodně pomáhá lépe snášet jinak většinou diskomfortní prostředí.

Při volbě tvrdého povrchu (asfalt, kostky, atd.) volíme obuv s měkčí podrážkou. Naopak, když se chceme proběhnout luhy a háji zvolíme botu s tvrdší podrážkou a pevnější stabilizací klenby a kotníku. I podrážka s terénním vzorkem umí své a váš sparing partner uvidí jen vaše záda.

Nepřítel běžců. Bolest bederní páteře

Důležité je zvolit si dlouhodobě jen jeden typ povrchu a na něj své tělo zvykat. Stává se často, že ten, kdo s běháním začíná anebo přechází z jednoho povrchu na jiný, cítí tzv. namožení lýtek. Vytrvejte, časem, až tělo přivykne, bolesti zmizí.

Dodržováním těchto základních pravidel si ušetříte mnoho útrpných kilometrů a mnohem více si vychutnáte endorfiny nabitý běh.

Lucie Pětioká, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce