TEST: Adidas Run Light ‒ malé světlo s velkou funkcí

26. února 2015 17:12 - Praha

Běh je fenomén. Běhá se vždy a všude. Za každého počasí, v každé roční i denní době. A právě o tu denní, či vlastně noční dobu jde. Běžec nepotřebuje jen dobře vidět na cestu, běžec potřebuje být také viděn. Na kraji silnice uprostřed noci se mohou stát strašné věci. A abychom se jim vyhnuli, vyzbrojíme se třeba některou z užitečných běžeckých proprietek.

 

René Kujan, Sport.cz

Na svém běžeckém ošacení a obutí jistě máte několik míst nesoucích prvky pasivní bezpečnosti za tmy - odrazky. Je jich čím dál více, dle mého názoru však přesto stále málo. Když jedu autem a na kraji silnice se na poslední chvíli vyhýbám takovému běžci nebo neosvětlenému cyklistovi spoléhajícímu pouze na dobrodiní odrazek, mívám na to vyhraněný názor.

Několik malých odrazových ploch o výměře třeba i zlomku čtverečního centimetru vás na silnici nezachrání. Odrazy splývají s množstvím odrazů světel od různých jiných věcí, se světly dalších aut, se vzdáleným osvětlením měst či cest. Abyste zvýšili svoji bezpečnost, je třeba kontrast oproti potemnělému okolí ještě zvýšit.

Řešením je prvek aktivní - svítící. Čím více svítíte, tím lépe. Vaše světlo se navíc rytmicky houpe. Může tím ještě více upoutat pozornost řidičů.

Není pásek jako pásek

Rolovací pásek na ruku či nohu máme doma asi každý. A ne pouze jeden. Ocelový pásek s podélným prohnutím zavařený v plastovém pouzdru a vybavený odrazkou. Tak to většinou vypadá a za minimální hmotnosti plní dobře svoji funkci. Adidas šel u svého světelného Run Lightu ještě o krok dál. Kovovou pružinu v obalu doplnil o diodu s plastovým páskem rozvádějícím světlo po celé ploše. Světlo nabízí dva režimy - konstantní svit nebo blikání.

O napájení červené diody se stará knoflíková baterie CR2032, kterou lze v závislosti na obchodu pořídit za dvě až čtyři desítky korun. Výměna baterie je více než uživatelsky příjemná. Obejde se bez nářadí, napájecí článek se do svého krytu pouze zasouvá.

Barva testovaného pásku jde k pleti především ženám. I my muži jsme ale nakonec na růžovou vyzráli. Když nesvítíme, máme pásek strčený v kapse bundy. Když svítíme, je pásek krásně červený, to se s ním už můžeme objevit na veřejnosti.

Run Light lze nosit obtočený kolem kotníku, na zápěstí nebo na nadloktí. Využijete ho při běhání, ale také jako další bezpečnostní prvek třeba při jízdě na kole, popřípadě jím za šera můžete vyzbrojit své pobíhající ratolesti. Run Light seženete za zhruba 450 korun.

Hodnocení
+ zvyšuje šanci na přežití v asfaltové divočině
+ příjemně se nosí
+ dobře vypadá
- hodil by se výběr z více barev
- chybí údaj o výdrži baterie

Testovali jsme také čelovku Led Lenser H7R.2.

René Kujan, Sport.cz

Používáte při svém večerním či brzce ranním běhu světlo?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce