Rubriky:

Radíme

Experti varují: Pokud v práci osm hodin jen sedíte, už ani sport nepomůže

7. prosince 2015 13:37 - Washington
(Aktualizováno: 7. prosince 2015 14:57)

Sedavé zaměstnání je prokletí, o tom se píše už dlouhá léta. Kyneme, křivíme si záda, naše svaly a nervové dráhy ochabují. Ani studie prokazující zhoubný vliv sezení na naše zdraví a pohybovou soustavu nejsou nijak nové či objevné. Přesto jako bychom jejich poselství nebrali příliš vážně a ono jaksi zapadalo do temných, zaprášených zákoutí naší paměti.

 

Profimedia.cz

Studie uskutečněné pod patronací Cancer Institute ve Spojených státech několikrát vedly k nepovzbudivému zjištění. Osmihodinové sezení na pracovišti má na lidský organismus tak zdrcující vliv, že už ani sportovní vyžití po pracovní době nemá šanci všechna negativa vyrovnat.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři bijí na poplach: Sezení zabíjí, pohyb léčí

Nedávno jsme vám přinesli odkaz na zajímavou knihu Jak utéct času o devadesátileté sportovkyni. Její „tajný recept na aktivní stáří" je jednoduchý ‒ hýbejte se. Vědecké studie to jen potvrzují. Sezení také prohlubuje riziko obezity, která představuje stále větší problém západní společnosti. A obezita kráčí, respektive se zadýchaně plouží ruku v ruce s chorobami oběhového systému.

Pokud však alespoň čtvrtinu dne prostojíte, riziko obezity rapidně snižujete, tvrdí vědci. Pravděpodobnost onemocnění se při takto pojatém denním režimu snižuje u mužů o 32 procent, u žen dokonce o 35. Snad lze studii věřit, neboť byla provedena na vzorku čítajícím přes 7000 pacientů ve věku 20 až 79 let.

Pokud při práci stojíte:
ulevujete svým bolavým zádům
posilujete svaly a zlepšujete držení těla
zlepšujete krevní oběh
pálíte kalorie
preventivě působíte proti hemoroidům

To, že se vyplatí stání se sezením střídat, vypovídá další prokázaná souvislost: Dlouhé vysedávání zvyšuje riziko onemocnění oběhového aparátu, výskytu cukrovky nebo rakoviny. Experti se tak vzácně shodují na tom, že sezení by mělo být pravidelně prostřídáno stáním, a to minimálně na dvě hodiny z celkové pracovní doby.

Vypadá to, že si souvislosti začínají uvědomovat také výrobci nábytku. Už i na českém trhu se objevily kancelářské i domácí stoly s plynule regulovatelnou výškou, u nichž můžete stát, případně také sedět.

kü, Sport.cz

Preferovali byste vysoký stůl ke stání ve své kanceláři?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce