Živě

Svět sportu se mění, zábava je povinnost

12. března 2016 16:50 - Lutych

BLM, BLM! To není žvatlání malého dítěte, které vám zrovna sedlo za volant rodinného porsche a teď se s ním snaží přejet vašeho nerudného souseda. BLM je zkratka závodu, který vás, občany České republiky, bude hodně bavit. Beer Lovers’ Marathon, maratón milovníků piva. No, nezní to skvěle? Minimálně těm závodníkům, kteří nám zvedají celorepublikový spotřební průměr na 288 litrů piva na osobu ročně.

 

facebook BLM

Zábavy na maratónech není nikdy dost. Uvědomil jsem si to před několika lety na maratónu v Praze, kdy jsem dělal vodiče na vcelku pohodový čas a někde za Andělem stála na okraji silnice sličná slečna s podnosem v ruce. Na něm se v dopoledním slunci leskly sklenice na vysoké nožce plné šampaňského. Neodolal jsem. Cestou zpátky, po otočce, jsem se u andělské duše zastavil ještě jednou. Skleničky byly jednorázové, plastové, takže se s jednou z nich v ruce dalo docela slušně běžet. Myslím, že i pár mých „svěřenců" okusilo pěnivý mok bohů a všichni jsme z toho měli docela slušnou legraci. Ani náš průběžný čas nijak neutrpěl a my letěli, jako by nám do nádrže někdo šplíchnul trochu toho nejlepšího kerosinu.

ZAJÍMAVÉ DETAILY
• Příliš intoxikované jedince si pořadatel vyhrazuje právo vyřadit ze závodu, případně odstranit z trati.
• Časový limit na zdolání maratónské trati je poměrně přísných šest a půl hodiny.
• Účast je povolena všem, kdo dosáhli věku 18 let.
• Zaregistrovat se může až 1500 běžců. Místa se obsazují podle data závazných přihlášek.

No, taky si myslíte, že jedna takováto legrácka je na více než 42 kilometrů trochu málo? Přesně takto uvažovali organizátoři prvního maratónu, který bude zasvěcen pivním radovánkám. Ale nejen jim. Belgické město Lutych vyzdvihne o maratónském víkendu do popředí také svůj folklór, belgickou čokoládu, vafle nebo hranolky a další. Podél trati budou řinčet lidové kapely, dýdžejové i nové místní objevy. Závodní pravidla závazná pro všechny hovoří velmi nekompromisně. Paragraf číslo jedna uvádí: „BLM je akcí pro sympatické lidi, kterým je blízký sport a současně i zábava." Paragraf číslo dvě: „Závodník se pokud možno vybaví nějakým převlekem a užívá si atmosféru."

Belgičtí pořadatelé se netají faktem, že jejich inspirace přišla z Francie, kde jsou velmi známé vinné maratóny Marathon du Médoc a Marathon Reims en Champagne. „Marathon du Médoc jsme navštívili v roce 2012 a bavili jsme se opravdu královsky. Ani jsme si nevšimli, jak kilometry i čas ubíhaly. Vůbec nám to nepřišlo namáhavé a celou dobu jsme běželi s úsměvem na tváři. Věděli jsme, že tuto inspiraci musíme přenést také k nám domů," svěřili se později novinářům.

Pokud vám tedy žádná zábava není moc cizí a rádi zdegustujete po trati výrobky na dvou desítek belgických pivovarů, pište si do kalendáře datum 15. května. Šedesát pět eur není v takovémto kontextu zase až tolik, ne?

ČTĚTE TAKÉ:
Češi opět dostali na frak. Americká babička přepije je i svoje děti
Pivo je nejlepší! Má to ovšem svá ale
Musí pít alkohol, jinak prohraje. Postavil se za něj i americký miliardář

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce